Segítség a továbblépéshez

A továbblépést, az önálló élet kialakításának esélyét is jelentheti egy fiatal párnak az a lehetőség, melyet a Felzárkózó települések program teremtett meg szociális bérlakásokat létesítő projektjével. A felújított vagy éppen újonnan épített ingatlanokat pályáztatással adják bérbe, nemcsak a hátrányos helyzetű településeken, hanem adott esetben a környező városokban is. Egy ilyen úgynevezett mobilitási ingatlanba költözhet most Ózdon két sajónémeti fiatal is, akik élettársakként indultak és nyertek a pályázaton.

balogh.zoltan
2025. február 10.

Nagy változást jelent mindkettőnk életében ez a lehetőség. Közelebb lesz a munkahelyünk, komfortosabb körülmények között, önállóan élhetjük a mindennapokat, hiszen eddig a családunknál laktunk otthon, Sajónémetiben – mondja a szépen felújított ózdi lakás nappalijában Oláh Patrícia és Balázs László. A fiatalok régóta kapcsolatban állnak a Máltai Szeretetszolgálattal, a szervezet munkatársaitól hallottak arról a pályázati lehetőségről is, mely szociális bérlakásokat kínál a felzárkózó települések lakóinak. Oláh Patrícia az ózdi kórházban dolgozik rehabilitációs nővérként, Balázs Lászlónak pedig a város egyik legnagyobb foglalkoztatója ad munkát villanyszerelőként. Bérlakás-pályázatuk elbírálásakor figyelembe vették az ózdi kötődést, azaz a munkavégzés helyét, az igazolt jövedelem pedig alapfeltétel volt csakúgy, mint az a tény, hogy a Felzárkózó települések (Fete) programhoz kötődő településről pályáztak. A még családalapítás előtt álló pár elmondása szerint bár később lehetett volna esély arra, hogy saját falujukban béreljenek ingatlant és elkezdjék önálló életüket, de döntésüknél sokat számított, hogy a városba költözés után több szolgáltatáshoz is könnyebben hozzájuthatnak, és egyszerűbb lesz az életük az ingázás megszűnése miatt is.

A távfűtéses, modern villanybojlerrel és gáztűzhellyel felszerelt, kétszobás negyedik emeleti lakás szerződése szerint az első bérleti időszak egy év, mely négy alkalommal tizenkét-tizenkét hónapra, összesen tehát 5 évre hosszabbítható meg. Az új lakók mindeközben továbbra is számíthatnak a Fete program munkatársaira. Tartja velük a kapcsolatot a terület lakhatási tanácsadója, de adósságkezelő szakember, CSOK tanácsadó, valamint szükség esetén munkaerőpiaci mentor is rendelkezésükre áll. A cél az, hogy a bérlők megerősödve tovább tudjanak lépni és akár saját tulajdonú ingatlanhoz jussanak. Ezt szolgálja az is, hogy az ózdi bérlakás (és a programhoz tartozó többi ingatlan) havi bérleti díja jóval a piaci lakbérszint alatti. A lakóknak természetesen számolniuk kell a közüzemi díjakkal is, itt a tervezhető és takarékos áramfogyasztást az előrefizetős mérőóra garantálja, mely kizárja az eladósodást.  Az RRF-3.3.1-22-2022-00001 Szociális lakások építése, felújítása, lakhatási körülmények javítása elnevezésű projekt révén jelenleg is több, az ózdi mobilitási ingatlanhoz hasonló szociális bérlakást alakítanak ki olyan városokban, melyek Fete települések közelében találhatók. A program azonban alapvetően arra törekszik, hogy az érintett falvakban biztosítson méltó otthont a nehéz helyzetbe került emberek számára, ezért a felzárkózó településeken is folytatódik a felújított vagy újépítésű ingatlanok bérbeadása.