Sport

Az életre edzenek

Adatlap

Sport

Az életre edzenek
Küldetés, cél
Sikerélményt adni, kitartásra, céltudatosságra, fegyelmezettségre nevelni, úgy hogy közben erősödik a közösség is.
Rövid leírás

A sport a szociális munka különösen hatékony elemeként épül be a programba, mert a sport csapatban átélt összetartozás, fejlődés és siker élménye az edzéseken kívül is érzékelhető.

A sportfoglalkozások az életre edzenek

A felzárkózó településeken indított sportfoglalkozások elsősorban közösségformáló programok. A gyerekek számos képességét fejlesztik; kiemelt figyelmet fordítva az alapvető viselkedési normák elsajátítására, a fair play szemlélet megtanítására. A foglalkozások a jelzőrendszer fontos elemei, a munkatársaknak nemcsak a bemelegítésre és a sportszerek kiosztására kell ügyelniük, hanem észre kell venniük, ha valamelyik gyerek családjában drámai esemény történt, ha nincs megfelelő ruhája, ha bukásra áll az iskolában.

A Jelenlét program egyik különleges innovációja, hogy a sportolást a szociális munka eszközévé formálta, az elmúlt évtized tapasztalatai pedig rengeteg alkalommal visszaigazolták, hogy az eszköz hatékonyan működik: a leszakadó településeken sportolni kezdő gyermekek az iskolában is jobban teljesítenek, a csapaton kívül más közösségekbe is képesek beilleszkedni. Ehhez sokszor az is hozzájárul, ha az edző nemcsak az erőnléthez szükséges futást követeli meg, hanem esetenként arra is odafigyel: elkészült-e a házi feladat, vagy indokolt-e uzsonnával várni a sportpályára érkezőket.

Egy futballcsapat a legsajátosabban fejezi ki azt, hogy az egyesek csak akkor lehetnek jók,
ha mindannyian együtt dolgoznak, éreznek
és gondolkoznak. Adjuk össze értékeinket
és nézzük meg mit jelent egy közösség számára, ha van egy csapata.

Vida Gusztáv, edző – Monor

Sport mint a szociális munka része

A sport számos olyan képességet fejleszt, amely az élet minden területén szükséges lehet. Ilyen többek között a kitartás, a céltudatosság, a fegyelmezettség. Aki megtanul csapatban gondolkodni, másokkal együtt játszani, képes taktikai feladatokat végrehajtani, elfogadni a kialakult hierarchiát, hosszabb időn át koncentráltan, a helyzetekre reagálva játszani, az jóval könnyebben veszi majd a munkahelyi, társadalmi elvárásokat is. A sport sikerélményt ad, de megtanítja, hogy az eredményekért dolgozni kell, ezen felül rendszert visz a hétköznapokba.

A Sport programelem a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) – EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002 projekt támogatásával valósul meg.

A SPORT MINDENKIÉ

A legszegényebb településeken élő gyermekek életéből eddig hiányzott ez a fajta szemléletmód.
A diagnózis készítése során a Jelenlét program munkatársai felmérik, milyen közösségi sportolásra van lehetőség és igény. A Felzárkózó településeken elindult sportélet eseményeit a szakterület vezetője irányítja, a megvalósítás pedig a régiókban tevékenykedő sportkoordinátorok feladata, akik 3 – 7 településen szerveznek foglalkozásokat, vagy tartanak edzéseket. Bár a felzárkózó településeken szervezett sportolás elsődleges célja a gyermekek általános képességeinek fejlesztése – némi egyszerűsítéssel a helyi mérkőzéseken a legtöbb gólt szerző fiúból nem feltétlenül élvonalbeli játékost szeretnének nevelni, hanem esélyt adni annak, hogy mondjuk szakács, vagy villanyszerelő lehessen – az utánpótláskorú tehetségek felkarolása is fontos lehet.

FETE KUPA

A Felzárkózó települések programban résztvevő falvakban élő gyerekek számára 2021 óta rendezi meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Sportegyesület a Fete Országos Labdarúgó bajnokságot, avagy a Fete Kupát. A 24 csapatos, két korosztályos döntőbe országosan megrendezett selejtezőkön át vezet az út, a regionális tornákon 2024-ben két korosztályban mintegy 100 hátrányos helyzetű település csapata, 1000-nél is több gyerek léphet(ett) pályára. Az országos nagydöntő pedig maga csoda: élvonalbeli stadionban futballozni, a döntőben egyesével bemutatva pályára futni profi szakkomentátorral közvetítve, élő videóadásban magát megmutatni, a faluját saját tehetsége révén képviselni – életreszóló élmény minden játékosnak.

Válogatott formák

2023 tavaszán a felzárkózó településeken futballozó legügyesebb 14-16 éves fiatalokból megalakult a Fete-válogatott. A 23 fős válogatott keretbe az országszerte rendezett futballtornák alapján a szakmai stáb többkörös kiválasztással és edzőtáborokkal – amelyek közül az egyikre a Magyar Labdarúgó-szövetség segítségével Telkiben, a válogatott felkészülésének is helyt adó Globall Hotelben került sor – választotta ki a legjobbkat, akik aztán 2023-ban öt mérkőzést is játszottak korosztályos profi klubok utánpótláscsapataival. A Fete válogatott 2024-ben is rendszeresen tart edzőtáborokat, sőt, a jövőt építve, már egy korosztállyal lejjebb, az U12-eseknél is összehívták az első keretet.

Személyes történetek

Valóra vált álmok– FETE Kupa

Harmincnyolc felzárkózó település több mint ötszáz fiatal focistája tapasztalta meg idén is a felcsúti Pancho Arénában, hogy kellő akarattal, kitartással, elszántsággal és összetartással megvalósulhatnak olyan álmok is, amelyek egy nehéz helyzetben lévő településről nézve gyakran elérhetetlennek tűnnek.

Ötrégiós Játékok – a nagy élmények tábora

Második alkalommal rendezték meg a felzárkózó települések olimpiai ihletésű táborát, amely azonban sokkal több, mint egy sporttábor: a nagy, és sok esetben első élmények színtere.

Újonc bajnok a Fete Kupa második selejtezőjén!

Miskolcon, a DVTK edzőkomplexumában rendezték a Fete Kupa második selejtezőjét, amely csapat- és játékoslétszámban is rekordnagyságú volt.

Sport kiadvány

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.