Bűnmegelőzés és drogprevenció

Tiszta lappal

Adatlap

Bűnmegelőzés és drogprevenció

Tiszta lappal
Küldetés, cél
A Jelenlét Pontokon minden megvalósító szervezet végez alapszintű bűnmegelőzési programokat, ugyanakkor egyes településeken ez önmagában nem elég…
Rövid leírás

A bűnmegelőzési tevékenység magába foglalja a településeken dolgozó munkatársak segítését, támogatását, programok szervezését.


Gyermekek és Családok Munkacsoport

Munkacsoportunk a „Felzárkózó települések” hosszútávú programban részt vevő Jelenlét Pontok számára nyújt gyermekvédelemmel és áldozatsegítéssel kapcsolatos szakmai-, koordinációs- és esettámogatást.  

Együttműködés

A Program egyik fontos feladata a helyi gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjaival való kapcsolatfelvétel, a Fete programelemeinek és szolgáltatásainak bemutatása, majd a rendszeres szakmai egyeztetések és a szoros, partneri viszonyon alapuló együttműködés kialakítása. A kapcsolatfelvétel nem minden esetben zökkenőmentes, munkacsoport tagjai segítik a helyi megvalósító kollégákat, abban, hogy a Program elemeit és erőforrásait az adott partner szakmai igényeinek és tevékenységének megfelelően kommunikálják.

Oktatási-nevelési intézményekkel, védőnőkkel, rendőrséggel, valamint az illetékes családsegítő szolgálatokkal, gyermekjóléti központtal, gyámhivatalokkal való kapcsolatfelvételünk és élő együttműködésünk fő célja a gyermekek családban való nevelkedésének elősegítése, hatásági intézkedések megelőzése. 

A szakterület aktív együttműködést ápol a gyermekvédelmi szakszolgálatokkal is, így a nevelésbe vett gyermekek esetében a vér szerinti szülők támogatásában, kapcsolattartások megvalósulásában és a gyermekek hazagondozásban is igyekszünk támogatást nyújtani. 

A Jelenlét Pont – egy biztonságos hely

A Jelenlét Pontokon tett látogatások során igyekszünk kezdeményezni vagy részt venni az esetmegbeszéléseken és konkrét családok ügyében szakmai támogatást nyújtani, illetve elérhetőek vagyunk krízishelyzetekben is. Támogatjuk és ösztönözzük a gyermekeket érintő veszélyeztető tényezők észlelését, valamint a szükséges és jogszabályban előírt intézkedéséket megtételét – kompetenciahatáraink figyelembevétele mellett. 

A Jelenlét Ponton dolgozó kollégák képzésében is aktívan részt veszünk, a képzés célja, hogy a terepen dolgozó szociális munkatársak tisztában legyenek az állami gyermekvédelmi ellátórendszer felépítésével, eljárásaival és képessé váljanak átlátni és kapcsolódni a gyermekvédelmi folyamatokhoz a program adta lehetőségekkel és szolgáltatásokkal. 

Gyermekek és családok védelmét támogató protokollunkkal kívánjuk deklarálni valamennyi Jelenlét Pontunk jelzőrendszeri tagságát és munkatársaink számára összefoglalni a jogszabályban meghatározott feladatokat és felelősséget, illetve eljárásrendet.  

Áldozatsegítés

Vannak olyan bűncselekmények (például: kapcsolati erőszak, emberkereskedelem, prostitúció), melyek felderítése azért is okoz különösen nagy nehézséget, mert az áldozat nem mer, vagy nem tud segítségért fordulni. Fél, szégyenérzete van, nem tudja, hogy ami vele történt az bűncselekmény. Nem tudja, hogy kinek szólhatna, kitől kérhetne segítséget.  Különösen nehéz azon áldozatok helyzete, akik számára az ellátórendszer szolgáltatásai nagyon nehezen férhetők hozzá.
Az okok különbözőek lehetnek. Nincs helyben elérhető szakember, nincs megfelelő tömegközlekedés a nagyvárosban elérhető szolgáltatásokhoz. A szegregátumokban különösen nehéz a helyzet. Sokszor működnek olyan informális csatornák (mindenki ismer mindenkit, rokonok a szakemberek, vagy éppen az elkövető az, akihez segítségért kellene fordulni), melyek teljesen kilátástalan helyzetbe hozzák az áldozatokat.  Az áldozatsegítő programelem ezekben a nagyon nehéz helyzetekben igyekszik segítséget nyújtani.

A szakterület kiemelten fontos része az áldozatsegítői tevékenység, ahol a kapcsolati erőszak, a szexuális vagy munkacélú kizsákmányolás áldozatai számára igyekszünk kérésük alapján kilépési lehetőséget és az azt megelőző felkészítést biztosítani. Ez a tevékenység is természetesen az elsődlegesen kapcsoló, Jelenlét Pontok képzésével és támogatásával zajlik. A szakterület ezen túl kapcsolatot épít a terület egyéb fontos szervezeteivel és intézményeivel, így partnereink az O.K.I.T. (Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat), az Á.S.K. (Áldozatsegítő Központ) hálózata, országszerte megtalálható krízisambulanciák és intézmények, valamint az I.O.M.


KÁBÍTÓSZER-HASZNÁLAT VISSZASZORÍTÁSA

Komplex ifjúsági csoportmunka

Iskolai prevenció:

A kábítószerhasználat szempontjából a kamaszok a leginkább veszélyeztetett korosztály. Az ő speciális igényeikhez igazított, célzott prevenciós programok elérhetősége emiatt kiemelten fontos.
A célcsoportot az ORFK-val együttműködve, a rendőrségi bűnmegelőzési programhoz társulva, iskolákon keresztül éri el a program, amely az intézményvezetéssel egyeztetve kínál olyan programelemeket, melyek az adott intézményre vonatkozóan reálisan megvalósíthatók.
A komplex drogprevenció egy három alkalmas programsorozat, amely a felzárkózó települések iskolái számára elérhető. A program alapvetően nagy hangsúlyt fektet a kiscsoportos munkára és kerüli a frontális előadási formákat. A célcsoport szinte 100 százaléka hátrányos helyzetű, nagy részük sajátos nevelési igényű, figyelemzavaros, vagy egyéb tanulási nehézségekkel küzd. Cél, hogy nekik legyenek hiteles információik a függőségekről, kábítószerekről, alkoholról és gyakorlati technikáik az egészséges életmód gyakorlásához, a szorongás oldásához és a stresszkezeléshez. Kiemelt cél a veszélyeztetett fiatalok kiszűrése és azoké is, akik már ténylegesen érintettek lehetnek a drog és alkohol okozta ártalmakban.

Ifjúsági csoportmunka:

Kamaszoknak hozunk létre kétheti rendszerességgel olyan közösségi teret, ahol van lehetőség a szabadidő építő jellegű eltöltésére. A tematika maximum 20 alkalmat irányoz elő, melyek különböző témák mentén épülnek fel. Igyekszünk reflektálni a telepi fiatalok mindennapjaira, és az általuk megélt kihívások feldolgozására helyezzük a hangsúlyt. Maga a program érinti a szerhasználatot, de nem drogközpontú, nem csak a szerhasználatról szól, hanem olyan készségeket, képességeket próbál erősíteni, amelyek segítik a veszélyeztetett egyént a reziliencia fenntartásában.

Egyéni esetkezelés

Ellátásba juttatás

A program a helyi szociális munkára alapozva támogatja az addiktológiában érintettek esetvitelét. A rehabilitációs intézményekbe való bekerülés összetett folyamat, az ellátás igénybevételéhez pszichiátriai szakvéleményre, motivációs interjúkra, különböző szűrővizsgálatokra van szükség, melynek intézésében és a konkrét intézményi elhelyezésben is segítünk igény szerint, illetve felmérjük a szerhasználó motivációját, és igyekszünk együtt megtalálni a neki legmegfelelőbb ellátási formát.

Hozzátartozók:

A problémás szerhasználat soha nem önmagában álló tünet, mindig egy rendszer része, melynek legkisebb egysége a család. A közvetlen hozzátartozók miközben sok esetben elszenvedői a szerhasználat negatív következményeinek, sok esetben tudattalanul fenntartói is annak. Ezért azon túl, hogy az eseteink egy jelentős részében a szülő/testvér jelentkezik, hogy a hozzátartozóját „el kéne vinni valahová”, lehetőség szerint elkezdünk dolgozni a jelzést adóval azon, hogy miben tud a család támogatást nyújtani, min tud változtatni azért, hogy a függő családtagok gyógyulását minél hatékonyabban tudja segíteni.

Kábítószerügyi Cselekvési Tervek készítése a legveszélyeztetettebb településeken

A településeket nem azonos mértékben érinti a drogprobléma. Van, ahol napi szintű gondot jelent, van, ahol pedig szinte egyáltalán nincs jelen. A FETE települések körülbelül 10%-a tartozik a legfertőzöttebbek közé, ezeken a helyeken Kábítószerügyi Fórumok ülnek össze, az itt elhangzottak alapján pedig helyi cselekvési tervek készülnek.

Lakossági fórumok:

A helyiek véleménye fontos. Fontos látnunk, hogy az ő szubjektív értékelésük alapján hol helyezkedik el a falu, a közösség a drogprobléma tengelyén. Ugyanakkor fontos az érzékenyítés, hogy a „drogos” nem a fáról esett le, hanem a közösség része, nagy valószínűség szerint jelenlévők testvérei, szülei, keresztgyerekei, akik a közösségben váltak azzá, amik, és a közösség és az egyén gyógyulása is csak együttes erővel történhet meg. A problémás szerhasználat „közös ügy” jellegét igyekszünk erősíteni, a szerhasználati zavar medikális megközelítését alkalmazva.

Képzések a helyi szakembereknek:

A szerhasználattal kapcsolatban még mindig rengeteg tabu, félinformáció vagy adott esetben teljes információhiány jellemzi az átlagpolgárt, de sok esetben a segítő szakemberek, pedagógusok, egészségügyben dolgozók számára is ismeretlen területet jelent, különösen a szegregátumi, javarészt újpszichoaktív szerekre épülő használat. Ezt igyekszünk ellensúlyozni a FETE településeken dolgozó szakemberek számára összeállított képzéseinkkel.

„Ottlét-program”

A különösen problémás, úgynevezett „Piros” településeken állandó addiktológiai konzultációs lehetőséget biztosítunk a helyieknek.

Várandós dohányosok leszokását támogató program

A várandósok és a kiskorúak dohányzása sajnos mind a 178 települést érinti. A dohányzás a helyi közösségekben nagyon fontos státuszszimbólum, a közösséghez tartozás élményét és az önjutalmazás egyik legfontosabb eszközét jelenti. A nyomor kultúrájában elenyésző kockázatként tekintenek a dohányzás okozta ártalmakra, még a várandós célcsoportban is. A program ezen a szemléleten igyekszik változtatni. A településeken dolgozó munkatársakat képzésekkel, módszertannal és gyakorlati eszközökkel támogatja a program. Az édesanyák megszólítása és a bizalom kialakítása kulcsfontosságú kérdés, így ebből az irányból indul az építkezés, ezt követi a motiváció kialakítása. A településeken ezzel a témával dolgozó kollégák folyamatos szakmai és módszertani támogatást kapnak.