Gazdaságfejlesztés
Adatlap
Gazdaságfejlesztés
A jó célt szolgáló, értelmes, becsülettel elvégzett munka növeli az önbizalmat, tartást ad, közösséget teremt, készségeket, képességet javít, erősíti a tenni akarást.
A Felzárkózó települések program célja, hogy a segélyezésből fokozatosan a munka és a biztos jövedelem felé vezesse az embereket, hogy saját tapasztalataikon keresztül ismerhessék fel, hogy tanulással, kitartással és munkával előbbre lehet jutni az életben. További cél, hogy a programok eredményeként a munkavállalók példaképpé váljanak a közösségeikben, ezáltal munkára nevelve a közösségben élő gyerekeket is.
A gazdaságfejlesztési munka minden településen a Jelenléten alapul és mindig a „diagnózis” felállításával kezdődik: ebben feltárásra kerülnek a helyi sajátosságok és viszonyok, fény derül a helyi problémahalmazra és a kiaknázható helyi erőforrásokra, adottságokra is. A problémák, gondok megismerése után együtt, közös erővel keressük a megoldásokat.
Ezekre a problémákra megoldást kínálhat az öngondoskodást segítő családi kert program, a motiváció felkeltését és tapasztalatszerzést segítő foglalkozások, és a piaci termelésre alkalmas üzemek létrehozása. Utóbbiakban a saját termékek előállításával és értékesítésével is a hátrányos helyzetű családok munkahelyhez segítése a cél. Továbbá megszólítjuk a vállalkozásokat és a nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedést segítő szolgáltatásokat nyújtunk az álláskeresőknek. Az eszközök alkalmazásának egyértelmű és közös célja, hogy minél hatékonyabban segítsük a település lakóinak eljutását a munka világába.
Az egyes programelemek egymásra épülnek és a településeken megszólított személyek egyéni képességeihez és érdeklődéséhez illeszkednek.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a Családi kert programban évről évre egyre többen vesznek részt. A megtermelt zöldségek révén a program hozzájárul a családok egészséges táplálkozásához és kiadásaik csökkentéséhez is. A 2023-as Családi kert program során termelt zöldségek szakmai becslés szerint átlagosan minimum 60 000 Ft megtakarítást jelenthettek a legtöbb résztvevő család számára.
A klubszerűen működő műhely foglalkozások jelenleg két leghangsúlyosabb területe az asztalos és faipari, illetve a textilipari tevékenységek köre. Mindkét esetben különös jelentőséggel bír az újrahasznosítás. Ezekben a műhelyekben készülnek maradék faanyagokból, rétegelt lemezből és leselejtezett egyutas raklapokból kerti bútorok, szeméttárolók és kerékpár tárolók is. Egyúttal az ünnepekhez kapcsolódóan asztaldíszek, fa dekorációs eszközök, gyertyatartók is kikerülnek a kreatív résztvevők kezei közül. A textil újrahasznosítás jegyében is nagyon sokszínű tevékenység folyik, amelyeknek a középpontjában leginkább a farmeranyagok újrahasznosítása áll. Készülnek kézi és oldaltáskák, övtáskák és tolltartók, illetve egyéb kis dekorációs elemek is a már nem használt, de jó állapotú összegyűjtött farmerekből. Mindemellett rendkívül erős közösségformáló ereje van a foglalkozásoknak, ahol észrevétlenül fejlődnek a résztvevők különböző készségei is.
A munkaerőpiaci mentor hálózat aktuálisan 16 munkaerőpiaci mentorral 59 településen működik és a közeljövőben a hálózat tovább fog bővülni a programmegvalósítók és az újonnan kialakuló Jelenlét Pontok bevonásával. A mentorok nemcsak az álláskeresők, inaktívak munkaképességének fejlesztésével és ehhez kapcsolódó álláskereséssel foglalkoznak, hanem a munkáltatói igények figyelembevételével képzéseket is szerveznek. A munkáltatói kapcsolattartók felkutatják a munkaerő felvételt tervező vállalkozásokat és információnyújtással segítik új beruházásaikat, illetve a FETE településen élők elhelyezkedését. A program révén 2024 tavaszáig személyre szóló munkaerőpiaci szolgáltatásban 1.880 fő részesült, akik közül 332 fő elhelyezése valósult meg az elsődleges munkaerőpiacon, közülük pedig 96 fő 6 hónapon túli foglalkoztatása vált valóra. Reméljük, hogy a jövőben újabb mentorok bevonásával folytatódó programelem még több munkaképes családtag elhelyezkedését tudja elősegíteni.
Az egyedi közfoglalkoztatási programok segítségével több településen alakultak már kisebb termelőüzemek: varroda, asztalosműhely, zöldség- és gyümölcsfeldolgozó/tartósító, gyógy- és fűszernövény feldolgozó, szárító és olajsajtoló. Az üzemek létrehozásakor mindenhol elsődleges cél volt a hátrányos helyzetű, munkanélküli emberek értékteremtő, hasznos és önálló keresetet biztosító munkahelyhez segítése. A magas minőségű, sokszínű és folyamatosan bővülő termékek megtalálhatóak a budapesti FeteKert kávézó és bolt kínálatában, a kávézó szomszédságában lévő automata boltban, illetve elérhetőek az online webshopban is. A 2022 decemberében megnyílt FeteKert kávézó és bolt nem csak fővárosi értékesítési pontja a leghátrányosabb helyzetű településeken megtermelt és feldolgozott kiváló termékeknek, hanem kommunikációs és közösségi tér is egyben, ahol a nyitás óta számtalan program és esemény került megrendezésre.
A program üzenete, hogy a felzárkózó településeken élő emberek megfelelő kíséréssel és képzéssel képesek magas színvonalú, megbízható, értékteremtő munkát végezni. Ezt egyértelműen bizonyítja, hogy a Máltai Manufaktúrákban és a különböző megvalósító szervezetek – többek között az Ökumenikus Segélyszervezet, Katolikus Karitász és Baptista Szeretetszolgálat – műhelyeiben előállított jó minőségű, környezetbarát, piacképes termékei megjelentek kereskedelmi hálózatok, például a Spar kínálatában is, valamint megvásárolhatóak a Fény utcai piacon kialakított eladómentes boltban.
A Fény utcai piac után, Szécsényben is megnyitotta kapuit a FeteKert. A volt Járásbíróság épületében kialakított közösségi tér lehetőséget biztosít minőségi kulturális programok szervezésére, emellett helyszínt biztosít a programban dolgozóknak és a felzárkózás iránt érdeklődőknek egyaránt, hogy közelebbről megismerkedhessenek a felzárkózó települések mindennapjaival.
Az átfogó programelemek mindegyikét sok kis egyedi és személyes történet adja össze. Ahány település, annyiféle kreatív megoldás és lelkes munkatárs teszi lehetővé, hogy a gazdaságfejlesztési programmal az ország leghátrányosabb településein élők kapjanak lehetőséget a kitörésre, az értékteremtésre és saját jövőjük építésére.
A Felzárkózó települések program gazdaságfejlesztési programeleme európai uniós támogatással valósul meg:
Helyi sajátosságokon alapuló munkaszocializáció és készségfejlesztés, a helyi gazdasági kultúra erősítése
A projekt a HET Felzárkózó települések C komponens Helyi sajátosságokon alapuló munkaszocializáció és készségfejlesztés reformjának megvalósítását célozza. A helyi sajátosságokon alapuló munkaszocializáció, a Felzárkózó települések program többi eleméhez hasonlóan diagnózis-alapú, nem pedig központi szinten előre tervezett.
Projekt azonosító száma: RRF-3.2.1-22-2022-00001
Kedvezményezett neve: Magyar Máltai Szeretetszolgálat Alapítvány
Együttműködő partnereink:
– Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy
– Magyar Ökumenikus Segélyszervezet
– Magyar Református Szeretetszolgálat
– Katolikus Karitász – Caritas Hungarica
További együttműködő partnerek
Projekt címe: Helyi sajátosságokon alapuló munkaszocializáció és készségfejlesztés, a helyi gazdasági kultúra erősítése
Megvalósítás helyszíne: A Felzárkózó Települések Program által érintett 300 település
A támogatás összege: 10 606 318 932 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2026. 06. 30.
A projekt megvalósításának kezdete: 2022.07.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2026.06.30.
Támogató Alap: Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF)
Gazdaságfejlesztés kiadványok
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.