Egészségügy
Adatlap
Egészségügy
Nálunk fontos szerepet kapnak a településekre vitt egészségügyi szolgáltatások, amelyek révén számos alapvető szolgáltatás válik elérhetővé.
A Felzárkózó települések program küldetése, hogy segítse a hátrányt szenvedőket, támogassa a rászorulókat, csökkentse a társadalmi egyenlőtlenségeket. A célok elérésének egyik fontos pillérét képezi az egészségügy, amely a technológia fejlődése következtében mind hazai, mind nemzetközi szinten meghatározó változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben.
A felzárkózó településeken a páciensek ellátáshoz jutása sok esetben nehézségbe ütközik. Ez számos okra vezethető vissza, melyek közül kiemelendő, hogy ezeknek a településeknek a többségében nem találkozunk megfelelő minőségű alapellátással. Az itt megvalósuló alapellátási tevékenység gyakran csak az akut problémák ellátását és a rendszeresen szedett gyógyszerek felírását, valamint egyéb szakértői tevékenységet (pl. táppénzre, közgyógyellátásra való jogosultságról igazolás kiállítása) tudja biztosítani, ezáltal kevesebb lehetőség van a páciensek preventív szemléletű ellátására vagy a krónikus betegek komplex kezelésére. Az itt élők egészségi állapota ezért jelentősen elmarad a hazai átlagtól.
A helyzetet tovább fokozza, hogy a többletköltségek, az utazási nehézségek és a távolságok miatt az itt élők csak komoly panaszok és fájdalmak esetén keresik fel a legközelebbi településen található orvost, a megelőző szűrővizsgálatok pedig számukra az elérhetetlen kategóriába tartoznak. Az itt élők egészségtudatossága alacsony, sokan a magyar átlaghoz képest több krónikus betegséggel is küzdenek, s gyakran már olyan egészségi állapotban fordulnakaz egészségügyi ellátóhoz, amelynek megoldása csak kórházikörülmények között biztosítható. Az akár több tíz kilométer távolságra eső szakrendelőbe sokszor azért nem jutnak el panaszaikkal, mert a családosoknak nehézséget okoz a kisgyerekek felügyeletét akár fél napra is megoldani. A ritka és rendszertelen találkozások miatt pedig a bizalmi kapcsolat nem alakul ki az orvossal, asszisztenssel. Hasonló okok és akadályok miatt sokszor a gyógyszerkiváltás sem történik meg.
A Felzárkózó települések programban ezeket a problémákat felismerve fontos szerepet kapnak a településekre, lakóhely közelébe vitt egészségügyi szolgáltatások, amelyek révén számos olyan alapvető ellátási forma válik elérhetővé, amelyekre évek, sokszor évtizedek óta nem volt lehetőség. A Máltai Egészségpontok és a modern, digitális eszközökkel felszerelt mobil rendelők (köztük ultrahangrendelő), valamint szemészeti szűrőbusz nagy előnye – amellett, hogy korszerű vizsgálatok sorát lehet elvégezni mindegyikben – az online, élő videós orvosi kapcsolat, amely a hálózati szempontból kevésbé lefedett településeken is jól működik. A konzultációt követően e-recept felírással és szakorvosi beutalóval könnyíthető meg a betegek ellátása és útja az ellátórendszerben, amelyhez szükség esetén kollégáink további segítséget nyújtanak számukra.