A harmadik selejtezővel május 30-án Kozármislenyben folytatódott a Felzárkózó települések (Fete) gyereklabdarúgó-csapatainak ötödik, országos futballbajnoksága, a Fete Kupa. A mintegy ezer fiatalt megmozdító tornának még egy selejtezője lesz, majd az összesen négy forduló legjobbjai ősszel a felcsúti Pancho Arénában tartandó döntőben léphetnek pályára. Ezúttal öt vármegye 19 csapata mérte össze tudását.
Ötödik alkalommal rendezik meg a leghátrányosabb falvakban élő gyerekek számára a Felzárkózó települések (Fete) Országos Labdarúgó-bajnokságát, avagy a Fete Kupát. Az idei négy selejtezőre 77 település 110 csapata nevezett be, hogy kivívja részvételi jogát az őszi, a felcsúti Pancho Arénában tartandó döntőre. Az országos bajnokság több mint ezer hátrányos helyzetű gyermeket mozdít ki megszokott élethelyzetéből, különleges élményt nyújtva számukra, az utazástól a profi stadion át a nagy közösségi megmozdulásig.

Az országos selejtező harmadik fordulójában, május 30-án három korosztályban (U12, U14, U16) 12 település 19 csapata, csaknem százötven hátrányos helyzetű fiatal lépett pályára Kozármislenyben, a Sportcentrumban. A gyerekek öt – Baranya, Fejér, Somogy, Tolna és Zala – vármegyéből érkeztek, Alsószentmárton, Drávaiványi, Hirics, Értény, Ötvöskónyi, Istvándi, Patapoklosi, Lakócsa, Lúzsok, Zalakomár, Piskó, Sárkeresztúr és Versend településeket képviselve. Közülük a legjobb, összesen nyolc csapat jutott tovább.

A csapatokat és a megjelenteket dr. Pohl Marietta polgármester, Utasi Katalin, a Fete Dél-dunántúli Régiójának vezetője és Bőle Tamás, a Máltai Szeretetszolgálat sportszakterületi vezetője köszöntötte. Az eseményen részt vett Kövesfalvi Sándor, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-dunántúli Régiójának vezetője.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakmai koordinációjával, civil és egyházi szervezetek közreműködésével 2019-ben indult útjára a Felzárkózó települések kormányzati programja, melynek lényege, hogy a mindennapokban is hasznosuló segítséget nyújtson, egyben jövőképet mutasson az ország leghátrányosabb településein élőknek, hozzájárulva a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséhez.
A jelenleg az Európai Unió támogatásával működő program fontos eleme a sport, mely több helyszínen is beépült a leszakadó közösségekért végzett szociális munkába. A rendszeres sportolás nem csupán hobbi, hanem esély egy teljesebb életre. Céltudatosságra, önfegyelemre és csapatmunkára ösztönzi a felzárkózó településeken élő gyerekeket, általa megtanulják, hogy kitartással távolinak tűnő célok is elérhetők.
A május 30-ai fordulóval a félidejéhez érkezett az idei Fete Kupa, hiszen Kozármisleny immár a harmadik állomása volt a 2025-ös labdarúgó-bajnokság döntőjét megelőző négy selejtezőnek. A korábbiakhoz hasonlóan a kozármislenyi mérkőzések játékvezetőit is az MLSZ regionális igazgatósága biztosította. A torna lebonyolításának dandárját a Máltai Szeretetszolgálat Dél-dunántúli Régiójának munkatársai végezték, akik főszerepet vállaltak a selejtező előkészítésben, megszervezésében, és megrendezésében. Az egészségügyi hátteret a Máltai Mentőszolgálat biztosította.

Az idei labdarúgó-bajnokság döntőjét megelőző négy selejtező április 11-én Mezőkövesden startolt, akkor három korosztályban (U12, U14, U16) 21 település 25 csapata, mintegy háromszáz hátrányos helyzetű fiatal mérkőzött meg, közülük pedig a legjobb tíz együttes jutott tovább. A második selejtezőt május 3-án Miskolcon, a DVTK Edzőközpontban tartották, ahol két korosztályban (U14, U16) 15 felzárkózó település 17 csapata, mintegy kétszáz fiatal lépett pályára. Akkor összesen hét együttes nyert részvételi jogot Felcsútra.
A selejtezők június 6-án Nyírbátorban zárulnak; a negyedik fordulóban három korosztályban (U12, U14, U16) várhatóan 20 település 31 csapata, összesen mintegy 300 fiatal méri össze tudását, hogy közülük a legjobbak a megelőző három selejtező győztesivel közösen ősszel ott lehessenek a Pancho Arénában tartandó döntőben.











(Fotók: Bezdán Katalin)
A kozármislenyi torna dobogósai és továbbjutói:
U12
A dobogósok továbbjutottak az országos döntőbe.
1. Zalakomár
2. Sárkeresztúr
3. Piskó
Legjobb játékos: Ostrosics Krisztofer (Piskó)
Gólkirály: Horváth László (Zalakomár)
Legjobb kapus: Lakatos Brájen (Sárkeresztúr)
Fair Play-díj: Hirics
U14
A dobogósok továbbjutottal az országos döntőbe.
1. Sárkeresztúr
2. Ötvöskónyi
3. Patapoklosi
Legjobb játékos: Orsós Ármin Alex (Ötvöskónyi)
Gólkirály: Nagy-Horváth Róbert (Patapoklosi)
Legjobb kapus: Oláh Rudolf (Sárkeresztúr)
Fair Play-díj: Piskó
U16
Az első két csapat továbbjutott az országos döntőbe.
1. Alsószentmárton
2. Zalakomár
3. Hirics
4. Versend
Legjobb játékos: Jovánovics Renátó (Alsószentmárton)
Gólkirály: Tóth Richárd (Zalakomár)
Legjobb kapus: Szabó Kristóf (Zalakomár)
Fair Play-díj: Versend
A rendezvény az Európai Unió támogatásával, a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) projektből valósul meg. (EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002)