A nyári vakáció megkezdése előtt újabb régiós tanévzáró hangversenyt adott több mint száz diákmuzsikus június 5-én Csökölyön, a község általános iskolájában. Ezúttal a Dél-dunántúli Régió leghátrányosabb helyzetű községeiben, falvaiban élő, a Felzárkózó települések programban, közösségben zenét tanuló kisiskolások léptek fel. A főleg gitár- és hegedűforgató gyerekek hangversenyén a települési együttesek önállóan, majd közösen is színpadra álltak egy nagyzenekari koncert erejéig, melyen a szüleik, iskolatársaik, tanáraik előtt is megmutathatták hangszeres képességeiket.

A százöt fiatal muzsikus Baranya, Fejér, Somogy és Tolna vármegye hét településéről, a házigazda Csököly mellett Gyulajról, Értényből, Vajszlóról, Sárkeresztúrról, Ozoráról és Kadarkútról érkeztek.
A rendezvény a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által koordinált Felzárkózó települések program keretein belül, az Európai Unió támogatásával valósult meg. A felzárkózó településeken a közösségi zenetanítás több helyszínen is beépült már a nehézsorsú falvakban élőkért végzett szociális munkába, szakmai alapját a Máltai Szimfónia fektette le. Ennek jelmondata is beszédes: „Örömzene azonnal, szolfézsóra később…” A nehéz sorsú kisdiákok így kedvvel és rövid idő alatt megtanulják értő módon megszólaltatni a hangszert, hogy képesek legyenek akár nagyobb közönség előtt is játszani. A rendszeres próbák, az év közbeni és az immár rendhagyó régiós tanévzáró koncertek pedig kihatnak a személyiségükre, de az iskolai eredményeikre is. A fellépésekkel életre szóló sikerélményekkel gazdagodnak, melyek akár a pályaválasztásukat is segíthetik.

A Máltai Szimfónia zeneoktatási programja alapjaiban eltér a hagyományos zeneoktatástól és iskolai ének-zeneóráktól. Az utóbbiban egyáltalán nincs hangszeroktatás, az előbbitől pedig más tekintetben különbözik. A gyerekeket egyedi módszertan alapján sokkal hamarabb engedik a hangszerhez, ezáltal gyorsan közel viszik őket a zenéhez. Ezt segíti például a színes kotta is: a hegedű A-húrja piros színű, amit ugyancsak piros színnel jelenítenek meg a kottán. Így könnyebben összekapcsolható az elmélet a gyakorlattal. Mivel pedig a zene egy kifejező eszköz, így megfér egymás mellett számos komoly- és könnyűzenei műfaj.
Nem volt másképp ez Csökölyön sem, ahol a program első felében a települési együttesek adtak koncertet, majd ugyanők a fináléban álltak össze egy nagyzenekarrá. Az egyes, illetve a közös előadásokban így az autentikus cigányzenétől a népdalokon át a Bagossy Brothersig ívelő, különböző műfajú dallamok csendültek fel a kis muzsikusok színes előadásában. A fellépő diákok augusztusban orfűi nyári táborozáson vehetnek részt.

A rendezvényt játékprogram zárta. A szervezéshez és a lebonyolításhoz a Máltai Szeretetszolgálat Dél-dunántúli Régiójának munkatársai nyújtottak segítséget.
Fotók: Majoros Árpád Csaba
A rendezvény az Európai Unió támogatásával, a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) projektből valósult meg (EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002).