A Felzárkózó települések program az Európa-napon

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a május 11-én rendezett Európa-napi fesztiválon mutatta be a Felzárkózó települések programban szereplő, hazai és uniós támogatással megvalósuló fejlesztéseit.

bessenyei.mihaly
2025. május 12.

Az Európa-nap alkalmából rendezett fesztiválon mutatta be a Felzárkózó települések programban szereplő, hazai és uniós támogatással megvalósuló fejlesztéseit a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Az interaktív foglalkozások, beszélgetések keretében a nagyközönség átfogóbb képet kaphatott Magyarország 300 legszegényebb településén zajló fejlesztésekről. Az érdeklődők megkóstolhatták a felzárkózó településeken készült ínycsiklandozó kézműves élelmiszer termékeket, bemutatókon keresztül megismerhették a különböző segítő projektek céljait, valamint személyesen találkozhattak és beszélgethettek a programban dolgozó szakemberekkel.

A Gazdaságfejlesztés program a hátrányos helyzetű lakosság munkaképességének javítását, helyi gazdasági struktúrák erősítését tűzte ki célul. Foglalkoztató műhelyek szervezésével, munkaerőpiaci szolgáltatással, kíséréssel, beruházásokkal segítik az ott élőket.

A felzárkózó településeken termelt, az ott létrehozott manufaktúrákban feldolgozott és kézzel készített termékek a bizonyítékai annak, hogy nehéz helyzetben lévő emberek is tudnak minőséget, értéket teremteni, ha támogatást és lehetőséget kapnak.

A budapesti Fény utcai piacon 2022-ben megnyílt FeteKert Kávézó és Reggeliző – amely vendéglátó egység, közösségi tér, minta- és automatabolt is egyben – a hazánk 300 leghátrányosabb helyzetű településéről származó különleges gasztronómiai és kézműves termékeket teszi elérhetővé a fővárosban élőknek.

A FeteKert az értékesítésen túl az öt éve indult Felzárkózó települések program küldetését hivatott támogatni; egy közösségi pont, ahol az évtizedes lemaradásokból született hátrányokkal küzdő településeken élők és a nagyvárosi emberek közelebb kerülhetnek egymásoz, megismerhetik egymás életét, nehézségeiket és örömüket.

Az Energetika program keretében kialakított Zöld Fűtés pályázat a 2024/25-ös fűtési szezonban 1000 nehéz helyzetben lévő családot támogatott előrefizetős mérőórán felhasználható feltöltőkóddal és korszerű fűtőpanellel, 2025 tavaszán folytatódik a következő fűtési szezonra szóló támogatások pályáztatása. Ezzel – a tervek szerint – további 1000, tehát összesen 2000 családnál jelent egy korszerű, egészséges fűtött szobát a téli hónapokban.

A Lakhatás ingatlanokat felújító és építő program célja, hogy méltó otthont, megfelelő hátteret adjon a nehéz élethelyzetből való továbblépéshez.  Az egészségesen fűthető, a meglévőnél komfortosabb bérlakásba költözés javít a családok életminőségén, a gyermekeknek pedig biztonságérzetet ad, ami hozzájárulhat a harmonikus, kiegyensúlyozott testi és szellemi fejlődésükhöz.

Az Oktatás program elsősorban a fiatalok és a pedagógusok fejlesztését tartja szem előtt. A program célja, hogy a bevont településeken élő családok életében az oktatáshoz köthető legnagyobb ünnep ne a 8. osztályos ballagás, hanem a középiskolai szalagavató legyen.

Fotó: Majoros Árpád Csaba

Az RRF-3.1.1-22-2022-00001 Közösségorientált pedagógia, az RRF-3.2.1-22-2022-00001 Munkaszocializáció és készségfejlesztés, a helyi gazdasági kultúra erősítése, az RRF-3.3.1-22-2022-00001 Szociális lakások építése, felújítása, lakhatási körülmények javítása, az RRF-3.4.1-22-2022-00001 Közösségi megújuló energiatermelés és felhasználás projektek a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) Alap finanszírozásával, vissza nem térítendő támogatásból teljesülő projektek.