Zenélő pillanatok

Zenepalotává varázsolta a Nyírvasvári Általános Iskola tornatermét az a mintegy 110 kisdiák, aki saját-saját együttesének koncertje után a Danubia Zenekarral közös hangversenyen bizonyította hangszeres és énekes tudását június 3-án.

kalman.attila
2025. június 03.

Hogyan válhat néhány órára a zene fellegvárává egy általános iskola tornaterme? Nos, erre is válaszolt az a 110 diákmuzsikus, aki a nyári vakáció megkezdése előtt régiós tanévzáró hangversenyt adott június 3-án Nyírvasváriban. És bár a tornateremből alkalmi koncertteremmé avanzsált helyszín nem vethető ugyan össze a Zeneakadémia vagy a Magyar Állami Operaház díszes faragványaival, monumentális lépcsősorával és színpadjával, a kis muzsikusok látatlanul, de annál hallhatóbban tudták ugyanazt az élményt nyújtani, mintha az előbbiek közönsége előtt játszottak volna.  

A nyírvasvári tanévzáró koncerten a leghátrányosabb helyzetű községekben, falvakban élő, a Felzárkózó települések programban, közösségben zenét tanuló kisiskolások léptek fel. A tehetséges, gitár-, hegedű- és más hangszereket forgató, éneklő gyerekek koncertje önmagában is figyelemre méltó volt, ám a hangversenynek volt más különlegessége is.

Vajon hány kis muzsikusnövendéknek, különösen a legszegényebb településeken élő fiatalnak adatik meg, hogy az egyik legrangosabb magyar szimfonikus zenekarral egy színpadon, a Magyar Állami Operaház karnagyának vezényletével közös hangversenyen léphessen szülei, iskolatársai, tanárai és általában a közönség elé? Nem mindennapi, hatalmas élményt ad egy-egy ilyen előadás a sikerre éhes gyerekeknek éppúgy, mint a hallgatóságnak.

Nyírvasváriban így állt színpadra a Danubia Zenekarral és Hámori Máté karmesterrel, a Danubia Zenekar művészeti vezetőjével fellépő 110 fiatal muzsikus, akik Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegye tíz településéről, így a házigazda Nyírvasvári mellett Nyírpilisről, Nyírmihálydiból, Nyírkátáról, Piricséről, Penészlekről, Hajdúszovátról, Konyárról, Pocsajból és Körösszakálról érkeztek. A fiatalokat a fellépésük előtt házigazdaként Hajdu Henrietta iskolaigazgató és Hornyák János, a település polgármestere köszöntötte.

A rendezvény a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által koordinált Felzárkózó települések program keretein belül, az Európai Unió támogatásával valósult meg. A felzárkózó településeken a közösségi zenetanítás több helyszínen is beépült már a leszakadó falvak lakóiért végzett szociális munkába, szakmai alapját a Máltai Szimfónia fektette le. Ennek jelmondata is beszédes: „Örömzene azonnal, szolfézsóra később…” A nehéz sorsú kisdiákok így kedvvel és rövid idő alatt megtanulják az első szárnypróbálgatások után értő módon megszólaltatni a hangszert, hogy képesek legyenek akár nagyobb közönség előtt is játszani. A rendszeres próbák, az év közbeni és az immár hagyományos régiós tanévzáró koncertek pedig kihatnak a személyiségükre, de az iskolai eredményeikre is.

A fellépésekkel életre szóló sikerélményekkel gazdagodnak, melyek akár a pályaválasztásukat is segíthetik. Ahogy Török Péter, a Máltai Szimfónia zenekari és közösségi szervezője a koncert szünetében a Fete.hu-nak elmondta, a program alapjaiban eltér a hagyományos zeneoktatástól és iskolai ének-zeneóráktól. Az utóbbiban egyáltalán nincs hangszeroktatás, az előbbitől pedig más tekintetben különbözik. A gyerekeket egyedi módszertan alapján sokkal hamarabb engedik a hangszerhez, ezáltal gyorsan közel viszik a zenéhez. Ezt segíti például a színes kotta is: a hegedű A-húrja piros színű, amit ugyancsak piros színnel jelenítenek meg a kottán. Így könnyebben összekapcsolható az elmélet a gyakorlattal. A program ebben is más, mint a hagyományos szolfézsoktatás.

Török Péter szerint a zene egy kifejező eszköz, így megfér egymás mellett a népdal, az autentikus cigányzene vagy más komoly- és könnyűzenei műfaj. A diákmuzsikusok sok mindenbe belekóstolhatnak, és ahol lehetőség van, többféle, például ütős, vonós és pengetős hangszert is oktatnak nekik. Vannak énekes- és táncnövendékeik, legújabban pedig a rap műfajával kezdtek kísérletezni. Ezek az elemek jól megférnek egymással – fogalmazott Török Péter.

De hogyan került Nyírvasváriba a Danubia Zenekar? A nemzetközi hírű együttes korántsem ismeretlen a felzárkózó településeken. Az együttes egyik missziója, hogy a közösségi zenetanulást 2013-tól meghonosító Máltai Szimfóniával évek óta futó programja, a Közös hang révén támogassa a leghátrányosabb helyzetű fiatalok zenetanulását, művészi integrációját. A zenekar tagjai személyes kapcsolatot alakítanak ki a Máltai Szimfónia zenetanulási programjában résztvevő gyerekekkel és tanáraikkal, közös művészi célokat álmodnak meg, majd a közös próbák után együtt lépnek fel a Danubia Zenekar zeneakadémiai bérletes koncertjein. A gyerekekkel közös produkciók, a diákmuzsikusok motiválása és az élmény átadása mellett a zenekar a budapesti közönséget is szeretné érzékenyíteni. A sikert jól mutatja, hogy a Közös hangért Hámori Máté és a Danubia Zenekar munkáját 2025-ben Jelenlét-díjjal jutalmazták.

Hámori Máté a nyírvasvári fellépésen érdeklődésünkre hangsúlyozta, a településeken a közösségi zeneoktatást a Máltai Szimfónia végzi, a Danubia Zenekar „pedig ezt kiegészítendő, egyfajta motivációt jelent a gyerekeknek”. Jóllehet elsődleges céljuk nem a tehetséggondozás, ám fontos a gyerekekkel való személyes kapcsolat, az együttlét, ami egy közös út a zenéhez és egymáshoz. Megmutatni, hogy szorgalmas gyakorlással, kitartással, igenis lehet jövőt építeni. Ezért adnak a fiatalokkal közös karácsonyi és más ünnepi koncerteket a településeken. Ilyenek a tanévzáró hangversenyek is. A művészeti vezető hozzátette, tehetség mindig van, a legjobbakkal régóta és gyakran lépnek fel a Zeneakadémián is. Igaz, a későbbi, egyéni utak, esetleges zenei pályafutások már sok minden mástól is függnek.

A régiós tanévzáró koncertek dallamai a korábbi évekhez hasonlóan idén is több helyszínen csendülnek fel, ennek első állomása volt Nyírvasvári. A program első felében a települési zenekarok koncerteztek, saját anyák napi ünnepi műsorukat bemutatva, egymás lelkes közönségeként is. Ezután a Danubia Zenekar adott rövid műsort, majd az esemény záróakkordjaként ugyanők a fináléban egy nagyzenekarrá álltak össze, a különböző műfajú dallamok pedig a 110 kis muzsikus és a Danubia Zenekar színes előadásában csendültek fel.

Idén a régiós vándorkupát Nyírkáta kis zenészei vihették haza. Mint azt a szervezők hangsúlyozták, ez nem egy verseny eredménye. A vándorkupa azt hivatott elismerni, melyik közösségi zenekar tudta felmutatni a legnagyobb fejlődést a most záruló tanévben. A vándorkupa átadásakor a résztvevő összes diákmuzsikus egyetlen nagy örömkiáltással ünnepelte meg a programhoz frissen csatlakozott és a már “véndiáknak” számító zenésztársakat.

A koncertet a Mozgó Játszótér helyszíni programja, kitelepülése zárta. Az egészségügyi hátteret a Máltai Mentőszolgálat biztosította, míg a szervezéshez és a lebonyolításhoz a Máltai Szeretetszolgálat Észak-magyarországi Régiójának önkéntesei nyújtottak jelentős segítséget.

A következő régiós tanévzáró koncert Csökölyön, június 5-én, majd Erken, június 11-én lesz.

Fotók: Mózes Anita

A rendezvény az Európai Unió támogatásával, a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) projektből valósult meg (EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002).