Megállók

Hét újonnan épített családi ház várja első bérlőit a Nógrád vármegyei Karancsságon. A könnyűszerkezetes házak az első új építésű ingatlanok, melyek a Felzárkózó települések program részeként készültek el. Az európai uniós forrásból finanszírozott lakhatási programelemben a Máltai Szeretetszolgálat és partnerszervezetei országszerte egyre több felújított szociális bérlakásba keresnek lakókat pályázat útján.

balogh.zoltan
2025. január 06.

2024 május közepén vonultak fel a munkagépek a karancssági Iskola úton található hét telekre, ahol megkezdődött a Szociális lakások építése, felújítása, lakhatási körülmények javítása, RRF-3.3.1-22-2022-00001 kódjelű projekt program első új tervezésű házainak építése. Alig hat hónappal később, 2024 november végén pedig nem csak a munkagépek, hanem az utolsó simításokat végző szakemberek is levonultak, Karancsság pedig hét új építésű, modern házzal bővült.

A könnyűszerkezetes házak 49, illetve 67 négyzetméter alapterületűek, fürdőszobával, konyhával, étkezővel, nappalival és két lakószobával várják a beköltözőket, az ingatlanokat beépített előszobaszekrénnyel, konyhabútorral, villanytűzhellyel, villanybojlerrel és fatüzelésű kandallóval szerelték fel, a három nagyobb házban pedig hűtő-fűtő klíma is található. Az áram előre fizetős mérőórán keresztül érkezik mindegyik házba, ez a megoldás egyrészt  biztonságos ellátást garantál, másrészt elősegíti a tervezhető és takarékos fogyasztást, és kizárja a közüzemi eladósodást. Az udvari beállóval és háztáji veteményes művelésére alkalmas kertekkel rendelkező lakásokat kerítéssel választották el egymástól és az utcától.

A novemberben átadott hét ház szociális bérlakásként működik majd, a pályázatok már megjelentek, a nyertesek kiválasztása után, 2025 elején már be is költözhetnek az első lakók. A lakókkal kötött egyéves bérleti szerződés az új építésű és a felújított ingatlanok esetében is legfeljebb négy alkalommal tizenkét-tizenkét hónapra, összesen 5 évre hosszabbítható meg. A pályázatokban megfogalmazott feltételrendszer alapvető célja, hogy az átmenetileg nehéz helyzetbe került családok méltó otthont, megfelelő hátteret kapjanak a továbblépéshez, és később akár saját tulajdonú ingatlanhoz jussanak. Ehhez széleskörű támogatást is nyújt a Fete program, hiszen lakhatási és CSOK tanácsadók, adósságkezelők, valamint munkaerőpiaci mentorok segítik a családokat a mindennapok során.

A karancssági építkezéssel együtt országszerte egyre több felzárkózó településen költözhetnek be lakók a projekt részeként megvásárolt és felújított ingatlanokba, melyeket szintén szociális bérlakásként lehet megpályázni. Elérhető házakat ugyanakkor nemcsak a kistelepüléseken kínál a program: a Mobilitási ingatlanokra jelentkező bérlők a sikeres pályázat után kedvezőbb adottságú városokba költözhetnek.

A tervezett új építésű és felújított, valamint mobilitási ingatlanokat érintő lehetőségekről kollégáink országszerte, tájékoztató rendezvényeken adnak hírt, ahol a lakhatási szakemberek bemutatják a fejlesztéseket, a pályáztatás menetét, ismertetik a szükséges dokumentációkat és a kitöltéshez igénybe vehető segítséget is. Az érdeklődők megismerhetik a pályázathoz szükséges feltételeket, a várható bérleti díj és rezsiköltség mértékét, a szükséges igazolt jövedelmet, valamint, hogy hány fő költözhet be együtt egy bérlakásba, milyen munkaviszonyt szükséges igazolni, és miként lehet akár jelenlegi lakóhelyüktől távol eső ingatlant is megpályázni.

Az RRF-3.3.1-22-2022-00001 Szociális lakások építése, felújítása, lakhatási körülmények javítása projekt a Felzárkózó települések program részeként valósul meg. Az európai uniós – a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) Alap finanszírozásával – vissza nem térítendő támogatásból indult projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.