Fete Kupa 2025 – Út a Pancho Arénáig
Már készülhetnek a felcsúti Pancho Arénába a leghátrányosabb helyzetű települések legjobb gyermek-labdarúgói, miután a negyedik selejtezővel június 6-án Nyírbátorban befejeződött a Felzárkózó települések (Fete) országos futball-bajnokságának „előválogatója”. Ezzel eldőlt az is: ősszel összesen 33 csapat mérkőzhet meg a Pancho-beli döntőben.
Országosan legalább ezer gyermeket mozgatott meg az elmúlt két hónapban a Fete Kupa első szakasza; a labdarúgótornát a leghátrányosabb helyzetű települések fiataljainak szervezik meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által koordinált Felzárkózó települések (Fete) program részeként immár ötödik éve. A Fete Kupának összesen négy selejtezője volt, a legutolsót június 6-án Nyírbátorban, a helyi labdarúgó-egyesület sportpályáján tartották, mintegy 300 gyermek részvételével, három (U12, U14, U16) korosztályban. Az előző három fordulóhoz hasonlóan ezúttal is a csoportok legjobbjai szerezték meg részvételi jogukat az őszi, a felcsúti Pancho Arénában tartandó döntőre. A négyselejtezős előválogatásra összesen 77 település 110 csapata nevezett be, az országos bajnokság pedig több mint ezer hátrányos helyzetű gyermeket mozdított ki megszokott élethelyzetéből, különleges élményt nyújtva számukra.

A Máltai Szeretetszolgálat szakmai koordinációjával, civil és egyházi szervezetek közreműködésével 2019-ben indult útjára a felzárkózó települések kormányzati programja, melynek lényege, hogy a mindennapokban is hasznosuló segítséget nyújtson, egyben jövőképet mutasson az ország leghátrányosabb településein élőknek, hozzájárulva a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséhez.

A jelenleg az Európai Unió támogatásával működő Fete fontos eleme a sport, mely több helyszínen is beépült a leszakadó közösségekért végzett szociális munkába. A rendszeres sportolás nem csupán hobbi, hanem esély egy teljesebb életre. Céltudatosságra, önfegyelemre és csapatmunkára ösztönzi a leghátrányosabb helyzetű községekben élő gyerekeket, általa megtanulják, hogy kitartással távolinak tűnő célok is elérhetők.

A nyírbátori selejtezőn 20 település – így Bagamér, Fábiánháza, Gacsály, Kántorjánosi, Lácacséke, Jánkmajtis, Nagyecsed, Nyírpilis, Nyírmihálydi, Piricse, Nyírkáta, Pocsaj, Tarpa, Nyírparasznya, Rohod, Tiszakarád, Botpalád, Zemplénagárd, Berekböszörmény és Nagycserkesz – 31 csapata mérte össze tudását, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét képviselve.


A Nyírbátori Labdarúgó Sport Egyesüket jóvoltából a fiatalok a sportközpont hét pályáján párhuzamosan mérkőzhettek meg egymással. A játékot nem könnyítette, hogy az együtteseknek a májusi kora őszi időjárás után pár nappal 30 fokos kánikulában kellett pályára lépniük.

A csapatokat Molnár Tamás, a Máltai Szeretetszolgálat Észak-alföldi Régiójának vezetője Ernest Hemingway gondolatával köszöntötte: „A sport megtanít becsületesen győzni, vagy emelt fővel veszíteni. A sport tehát mindenre megtanít”. Egyben reményét fejezte ki, hogy a csapatok ezúttal is kiváló játékkal küzdenek meg a továbbjutásért. Ezt kiegészítve Bőle Tamás, a Máltai Szeretetszolgálat sportszakterületi vezetője arról beszélt, természetes, hogy mindenki győzni akar, ám nem mindegy, milyen áron. Fontos tehát a játék tisztessége, az egymás iránti tisztelet, a fair play szabályainak betartása, hiszen ennek versenynek, ennek a kupának épp ez az egyik legfontosabb üzenete és célja.

És valóban, elnézve a meccsek menetét, megérezve a hangulatát, a Fete Kupa immár szembetűnően túlmutat önmagán. Miközben a kistelepülési közösségeket évről évre egyre közelebb viszi egymáshoz, a nemek közötti hátrányos megkülönböztetést is zárójelbe teszi – a pályán és a mindennapos felkészülésben mindenképp. Amellett, hogy az egymástól akár több tíz kilométerre fekvő falvak gyermekei már név szerint köszöntik egymást a meccseken, és beszélgetnek a közös ebédeken, nem ritka a vegyes csapat-összetétel sem. A lányok és fiúk közös együttesekben kergetik-rúgják a labdát, sőt csak lányokból álló csapatok is pályára lépnek egyre gyakrabban.

De vajon milyen is a fair play testközelből, a „dobogó” túloldaláról nézve? Erre őszinte, tiszta választ kaptunk Ványi András MLSZ-bírótól, aki 23 éve vezet profi bajnoki mérkőzéseket és a Fete Kupának is évek óta aktív pályaítésze. Mint mondta, társaival ugyanolyan komolyan veszik ezt a feladatot is, mint a profik közötti bíráskodást. Vannak azonban speciális körülmények, mint például a gyermekek életkora, emiatt ugyanis tőlük még nem várható el a szabályok pontos, alapos ismerete. Ezért „nekünk valamelyest rugalmasabban és főleg tanító jelleggel kell kezelnünk az egyes helyzeteket, a szabályok be(nem)tartását” – fűzte hozzá.
A nyírbátori díjakat Fodor Éva, a Fete Észak-alföldi Régiójának helyettes vezetője, valamint Molnár Tamás és Bőle Tamás adta át.

Az idei labdarúgó-bajnokság április 11-én Mezőkövesden startolt az első selejtezővel, a második fordulót május 3-án Miskolcon, a harmadikat pedig május 30-án Kozármislenyben tartották. Mezőkövesden három korosztályban (U12, U14, U16) 21 település 25 csapata, mintegy háromszáz hátrányos helyzetű fiatal mérkőzött meg, közülük pedig a legjobb tíz együttes jutott tovább. Miskolcon két korosztályban (U14, U16) 15 felzárkózó település 17 csapata, nagyjából kétszáz fiatal lépett pályára, akkor összesen hét együttes nyert részvételi jogot Felcsútra. Kozármislenyben pedig három korosztályban (U12, U14, U16) 12 település 19 csapata, csaknem százötven fiatal vett részt. Közülük a legjobb, összesen nyolc együttes jutott tovább.
A selejtezők összegzése alapján tehát 33 csapat indulhat el ősszel Felcsútra, hogy dicsőséget szerezzen magának és a helyi közösségének.

A korábbiakhoz hasonlóan a nyírbátori mérkőzések játékvezetőit is az MLSZ regionális igazgatósága biztosította. A csapatokat a Máltai Szeretetszolgálat Dél-alföldi Régiójának munkatársai és önkéntesei segítették.
Fotók: Mózes Anita
A nyírbátori torna dobogósai és továbbjutói:
U12:
1. helyezett: Botpalád
2. helyezett: Nyírpilis
3. helyezett: Pocsaj
4. helyezett: Bagamér
A dobogósok továbbjutottak az országos döntőbe.
Legjobb játékos: Szilágyi Rikárdó (Nyírpilis)
Gólkirály: Sankó Martin (Botpalád)
Legjobb kapus: Simon Radó (Pocsaj)
Fair play-díj: Kántorjánosi
U14:
1. helyezett: Rohod
2. helyezett: Porcsalma
3. helyezett: Zemplénagárd
4. helyezett: Botpalád
5. helyezett: Bagamér
A dobogósok továbbjutottak az országos döntőbe.
Legjobb játékos: Patály Levente (Porcsalma),
Gólkirály: Balogh László (Zemplénagárd), ,
Legjobb kapus: Lakatos Milán (Rohod)
Fair play-díj: Gacsály
U16:
1. helyezett: Gacsály
2. helyezett: Nyírmihálydi
3. helyezett: Nagyecsed
4. helyezett: Fábiánháza
Az első két csapat továbbjutott az országos döntőbe.
Legjobb játékos: Lakatos Dávid (Fábánháza)
Gólkirály: Sebők Szebasztián (Nyírmihálydi)
Legjobb kapus: Farkas János (Gacsály)
Fair play-díj: Fábiánháza
A rendezvény az Európai Unió támogatásával, a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) projektből valósult meg (EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002).