Éteri hangok, édes álmok

Rendhagyó foglalkozást tartottak ősz végén a zalakomári Jelenlét Ponton, a Baba-mama klubba érkező picik délelőttjét egy addig még sose hallott zenei eszköz, egy handpan hangja tette különlegessé.

bessenyei.mihaly
2024. november 03.

Minden héten összegyűlnek a zalakomári kismamák a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét Pontján tartott baba mama foglalkozáson, látogatásunkkor azonban a beharangozott különleges zenei előadás miatt mindenkinél látható némi plusz izgatottság. A rendszeresen ide járó idősebb gyerekek persze most is otthonosan érzik magukat, szinte azonnal belevetik magukat a játékba: egyesek labdáznak, mások a társasjátékokat választják, néhányan azonban (egyelőre) visszahúzódva figyelnek anyukájuk öléből, akik ilyenkor, miközben várják a mozgásfejlesztő szakember érkezését, beszélgetnek, töltődnek kicsit. Molnár Viktória mozgásfejlesztő megérkezése után, szokás szerint, minden kisbabát alaposan megvizsgál, és miközben meg-tornáztatja őket, kikérdezi a kismamákat az elmúlt napokról, hogy minden rendben van-e a kicsikkel és természetesen velük is.

Segítséget nyújt a napi rutinok kialakításában, kérdésekre válaszol és tanácsokkal látja el az anyukákat, hogy miben és hogyan segíthetik ők maguk, otthoni környezetben gyermekük mozgásfejlődését. Viktória szerint fontos, hogy az otthoni és a Jelenlét Ponton tartott foglalkozásokon a mozgás mellett mindig szerepet kapjon a mondókázás, a beszédhang és a zene is. „Megnyugtatja a babákat, és segít, hogy én is könnyebben kapcsolódjak a gyerekekhez” – mondja két „mini tornaóra” között. A zene pozitív hatással van a kisbabák idegrendszerére, fejlődésére, ezért igyekszik minél többször belecsempészni a közös foglalkozásba valamilyen zenés betétet, így a zalakomári kicsik már többféle hangszerrel is találkozhattak közös óráikon. De ha zene éppen nincs is, egy dolog viszont állandó, Viktória mindig énekel nekik egy-két dalt.

Ez alkalommal Majoros Árpád a zenefelelős, a Máltai Szeretetszolgálat fotóriportere handpanen játszva teremt békés és nyugodt légkört a szülőknek és a babáknak. A handpan egy acélból készült, lencse formájú ütős hangszer, amelyen nem csak ritmust, hanem dallamot is lehet játszani, és az ütős hangszerek többségével ellentétben nem ütővel, hanem közvetlenül kézzel szólaltatják meg. Különleges kinézete és hangja egyből felkeltette a nagyobb gyerekek figyelmét, érdeklődve nézték, sőt, néhányan ki is próbálták, vagy csak szorosan mellette állva, néha nekitámaszkodva táncoltak kicsit, majd szépen elcsendesedtek. A handpan kissé szokatlan, ám kellemes hangzása nyugtatólag hat még az izgágább gyerekekre is, miközben segít elaltatni a kisebbeket. „Az egyik baba megébredt, gyorsan közelebb ültem hozzá, és tovább játszottam. Egyszer csak, ahogy a gyerekeim annak idején, nagyon laposakat kezdett el pislogni, aztán becsukta a szemét és békésen visszaaludt” – meséli legkedvesebb élményét Árpi.

Az új kezdeményezés Ács Alettának, a zalakomári Jelenlét Pont vezetőjének és Árpinak a közös ötlete. Aletta szerint egy települési program attól működik jól, hogyha az ott dolgozó szakemberekkel közösen gondolkodva próbálnak meg megfelelő munkát végezni. Fontosnak tartja, hogy a más szakterületeken dolgozó kollégák is bekapcsolódjanak a településen zajló programokba, ezért szívesen biztosít lehetőséget arra, hogy megéljék a „települési mindennapokat”. Árpi persze nem ismeretlen, többször járt már Zalakomárban, fotóin sok sok helyi pillanat és itt élő család megtalálható. Egyik korábbi látogatása alkalmával kezdett el spontán játszani hangszerén, a Jelenlét Ponton dolgozók pedig értékelték a röpke koncert okozta kis kikapcsolódást, ellazulást. Ekkor jött az ötlet, hogy érdemes lenne kipróbálni a handpant a babák között is. A próba pedig bevált, a délelőtt folyamán a megszokottnál is bensőségesebb hangulat alakult ki, a gyerekek figyelmét lekötötte, az anyukákat pihentette a lágy dallam, és a végén mindannyian feltöltődve, mosolyogva indultak haza. Akárcsak mi.

A Kora gyermekkor programelem az Európai Unió támogatásával, a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) projektből valósul meg. (EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002)