Vidékre gurultak – Bicikli adomány érkezett a felzárkózó településekre

Mi az eredménye egy lelkes apuka, egy önzetlen csoport és a Felzárkózó települések program találkozásának? Több mint harminc adomány bicikli érkezése a felzárkózó településekre.

bessenyei.mihaly
2023. december 15.

Mint általában a jó dolgok, ez is egy aprósággal kezdődött: egy családapa szembetalálkozott a Felzárkózó települések programmal, és a fete.hu-t olvasgatva rátalált a főváros által adományozott BUBI biciklik történetére. A cikket olvasva eszébe jutott, hogy a garázsban nekik is vannak olyan kerékpárjaik, amiket már nem használnak, és ahelyett, hogy továbbra is csak gyűjtenék a port, milyen jó lenne ezeket valami olyan helyre küldeni, ahol megbecsülik őket. Az ötlettől fellelkesülve felvette a kapcsolatot a programot koordináló Magyar Máltai Szeretetszolgálattal, és összekötötték az egyik felzárkózó településsel, Tiszanánával, ahova ő maga szállította el az előzőleg letisztított, rendberakott bicikliket. Ez volt az első, de nem az utolsó alkalom, hogy felzárkózó településre látogatott. A sikeren fellelkesülve buzdító körlevelet küldött a barátainak, amiben ecsetelte a Fete program céljait és a településen tapasztalt nehézségeket; a buszjáratok ritkaságát és a távoli tanyákról gyalogosan iskolába induló gyerekek kihívásait.

Koltai Károly Budaörsön él, egyházközségi munkája folyamán ismerkedett meg a TÖB (Teremtésvédelem Ökumenikusan Budaörsön) tevékenységével. A felhívást megmutatta Nobilis Márió atyának és a csoport vezetőjének, Szövényi Gergelynek, és megbeszélték, hogy az egész csapat beállhatna a kezdeményezés mögé. Nobilis Márió atya és Szövényi Gergely felkarolták az ötletet, hiszen az magába foglalta azt a fajta karitatív szemléletmódot és elköteleződést a környezetvédelem felé, ami a csoportot összeköti. Megfogalmaztak és szétküldtek egy felhívást a tagoknak, valamint a budaörsi baptista, evangélikus, református, és görögkatolikus felekezetek vezetőinek, akik rövid időn belül harminc biciklit gyűjtöttek össze Czakó Zoltán lelkésznél, a református parókián kialakított ideiglenes raktárban. Az első darabokat a Máltai Szeretetszolgálat teherautója szállította el, ezek különböző felzárkózó településekre kerültek, és a helyi családmentoroknak munkáját segítik. Tizennégy kerékpár így is maradt a raktárban, ezeket végül a gyűjtés kiötlője szállította el a Nógrád vármegyei Ipolytarnócra.

Az ipolytarnóci Jelenlét Pont munkatársainak régi terve volt egy biciklikölcsönző kialakítása, ahol a környéki, többségében hátrányos helyzetű gyermekeket fogadó iskolák egy-két napos kirándulásokra bérelhetnek ki (szimbolikus összegért) egyszerre több biciklit. A csoport adományának köszönhetően ez a cél most megvalósul, ráadásul az eredetileg tervezettnél jobb minőségű és több típusú – gyerek, kiskamasz és női – kerékpár állománnyal. Az új kölcsönző vezetése és a biciklik karbantartása munkalehetőséget biztosít egy közfoglalkoztatott státuszú helyi embernek. És ki tudja, lehet egy környékbeli kis srác a minőségi kerékpározás élményétől fellelkesülve elkezd aktívan tekerni és pár év múlva, már szurkolhatunk neki a Tour de France-on. Jonas Vingegaard, a kétszeres Grand Tour győztes dán kerékpárversenyző is halat csomagolt öt évvel az első nemzetközi győzelme előtt… Csodák (kis segítséggel) bármikor történhetnek.