Szakterületek
A település bemutatása
A Nagykanizsától 18 km-re fekvő település kedvező földrajzi elhelyezkedése miatt közlekedési csomópont, könnyen megközelíthető közúton, vonattal, sőt, még repülőgéppel is, hiszen a sármelléki reptér mindössze 21 km-re fekszik. A települést kettészeli a 7-es főút – Komárvárosra (köszörűs lakosság) és Kiskomáromra (beás lakosság) –, és az M7-es autópályáról letérve is könnyen ide juthatunk. A települést két háziorvos és védőnő látja el, működik idősklub és cigány önkormányzat is. A településen Máltai vezetéssel működik egy idősotthon, családsegítő szolgálat és óvoda is, mindhárom intézménnyel szoros együttműködésben vagyunk. A legközelebbi középiskola Nagykanizsán található, a legtöbb fiatal az általános iskola után ide jelentkezik szakács, felszolgáló, cukrász vagy kőműves szakképzésre.
A Jelenlét a településen
Jelenlét Pontunk kapuját a kiskomáromi részen – Árpád utca 85. – 2020. augusztus 25-én nyitottuk ki a rengeteg csillogó szemű kisgyermek és családjaik előtt. Jelenlétünket a település adottságaihoz és szükségleteihez igazítjuk azóta is minden nap. Kezdetektől fogva működik a mosodai és fürdési lehetőség a házban, emellett Biztos Kezdet-szemléletű terek, azaz játszószoba, tanulószoba és könyvtár is van nálunk. A házunkhoz számos melléképület tartozik, köztük egy régi pékség épülete, amelyet raktárnak alakítottunk ki. A helyi tinédzserek is kaptak egy külön kis helységet, a Fecsegők klubszobáját, amit a festéstől a dekorálásig teljes egészében maguknak alakítottak ki. Nagy álmunk valósult meg, mikor sikerült kialakítani a régi pajta épületből egy igazi közösségi teret, mellette mintakertünk és csodaszép udvarunk is helyet ad a különböző programjainknak. A Jelenlét Ponton mozgásfejlesztés, pszichológiai tanácsadás is működik a koragyermekkori fontos mérföldkövek megtámogatásának céljából. A különböző gyermekprogramok óvónő és gyógypedagógus segítségével zajlanak, amelyeket a családmentorok is megtámogatnak. A helyi gyermekek között sok tehetséges van, velük közösen zenés esteket és különböző kulturális eseményeket valósítunk meg. Aktív szociális munkát végzünk a faluban, ebben közfoglalkoztatott programunkban dolgozó munkatársaink nagy segítségünkre vannak, akik a mindennapokban leginkább kertészeti és faipari munkákban, valamint géprongy vágásban dolgoznak.
- A Jelenlét Pont kialakítása sikeres volt, sokan látogatják
- A gyermekprogramok népszerűek és sikeresek
- Közfoglalkoztatásban 25 embernek tudunk munkalehetőséget biztosítani
- A Jelenlét Pont alapszolgáltatásai keresettek
- Hosszútávú együttműködés több helyi önkéntes csoporttal
- Partnerség, együtt gondolkodás kialakítása a településen működő Máltai intézményekkel (óvoda, idősotthon, családsegítő)
- Szociális munka keretében krízismegoldások
- Hiánypótló szolgáltatások indítása
- Fejlesztő szakemberek széleskörű bevonása (logopédus, pszichológus)
- Játszótér kialakítása
- A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME) több alkalommal tartottunk közös workshopokat Zalakomárban és Budapesten
- A Szimfónia program keretein belül 15 gyermek tanul gitáron, hegedűn és nagybőgőn zenélni
- A sportprogramok közül a foci és a karate nagy népszerűségnek örvend, 35-40 gyerek jár az edzésekre, több helyi és országos versenyen is megmérettették már magukat
- A Lakhatási program keretein belül szociális bérlakások kialakítása is zajlik
- A településen 30 családdal működik a Családi kert program, emellett több hektáron mezőgazdasági területet művelünk
- Adósságkezelési és CSOK-ügyintézési programunkban havi szinten van tanácsadás, 45-50 családnak tudtunk már segítséget nyújtani
A program folytatása
Terveink között szerepel egy, a munka-szociális segítés-bölcsődei ellátás komplex hármasát megvalósító intézmény létrehozása és kialakítása. A tervezett lakásétterem kialakításával a turizmusban tanuló helyi fiataloknak szeretnénk állást biztosítani felszolgáló, szakács és “házigazda” munkakörökben. A lakásétterem célja esetünkben nem csupán munkahelyteremtés, sokkal inkább társadalmi szemléletformálás és esélyteremtés. Fontosnak tartanánk a közeli szakképző iskolákkal való szorosabb együttműködést, esetleges gyakorló helyként történő együtt működést. Jó lenne, ha az önkormányzattal közösen a kóbor kutyák problémájával nagyobb volumenben tudnánk foglalkozni. Szeretnénk, ha jelenlétünkkel több családnak adhatnánk esélyt arra, hogy életük egy picit jobb, könnyebb és szebb legyen.