Zajk

Zajk egy Zala vármegyei zsákfalu a Fintafai-patak partján, nem messze Letényétől.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2020 augusztus
Lakosság és gyermekek száma
200 fő, 16 gyermek
Elért családok száma
40 család
Résztvevő szervezet
Régió
Mozaik régió

Megvalósított programok

A Jelenlét Pont kialakítása

Lakhatási beavatkozások

Családi kert program

Szimfónia program

Adósságkezelési tanácsadás

Közösségi programok

Sportfoglalkozások

Gyerekprogramok szervezése

Mosási lehetőség biztosítása

 

Szakterületek

Lakhatás

Oktatás

Fókuszban a gyermek

Zene

Sport

Egészségügy

Gazdaságfejlesztés

Mozgó játszótér

Bűnmegelőzés és drogprevenció

A település bemutatása

Zajk egy Zala vármegyei, fenyőerdők ölelte, átmenő forgalomtól mentes zsákfalu, Józsefhegy Letenyéről való leválásával Zajk településrészévé és egyben szegregátumává vált. A falu lakossága 200-210 fő között ingadozik, az itt élők körülbelül harmada roma származású. Egyetlen működő szolgáltató egység sincs a faluban, mindössze egy mozgóbolt jön be napi rendszerességgel. Busz naponta nyolc alkalommal megy be a faluba, de hiába a város közelsége, nem igazodik műszakokhoz, így saját gépjármű nélkül meglehetősen nehéz a közlekedés, különösen az esti órákban. Az óvodások és általános iskolások Letenyére, a középiskolások Nagykanizsára járnak. Munkalehetőség elsősorban Letenyén található, jelentős foglalkoztató a Müller vállalat, de sokan dolgoznak alkalmi munkában, és jelentős az önkormányzati foglalkoztatás is. Zajk legsúlyosabb problémája a lakhatási körülmények sokszor áldatlan állapota. Sok az egyedülálló, idős nő, akiknek a téli tüzelő felvágásától a csavarok meghúzásáig nagy nehézséget okoz a férfierő hiánya. Építkezés évtizedek óta nem volt, a házak egy része rendkívül rossz állapotú, gyakori a zsúfoltság.

A Jelenlét a településen

Zajk komoly nehézsége a település központjától körülbelül 3 km-re lévő Józsefhegy településrész megközelíthetetlensége. A településrész lakossága még Zajktól is elzártan él, lehetőségeik beszűkültek. Ezen a településrészen felülprezentált a cigány lakosság, gyakori az önkényes lakásfoglalás, noha az ingatlanok jelentős része lakhatásra alkalmatlan. A Jelenlét Pont munkatársai sokszor látogatnak családokat a saját otthonaikban. A lakosság többnyire krízishelyzetek megoldásában kér segítséget, nagyon csekély a személyes felelősségvállalás, noha az adósságkezelés kiemelt szerepet kap. 15-20 család szorul állandó segítségre. Zajkon a közbiztonság többnyire megfelelő, ám az addikciók széles spektruma jelen van. A település a romló állapotú házak mellett rendezett, közösségi terekkel és játszótérrel rendelkezik, a Jelenlét Pont egyik feladata, hogy ezekbe a felújított közösségi terekbe az önkormányzattal közösen életet vigyen. A településnek nagyon rossz a mobil lefedettsége, mobiltelefon, mobilinternet alig-alig használható.

  • A Lakhatási programban egy ingatlant vásároltunk
  • A zene állandó része a programoknak, akár a néptánc, akár az irodalomterápiás csoport során. A gitároktatásra 4-5 gyermek jár rendszeresen
  • Az adósságkezelés az elmúlt hónapok során kiemelkedő jelentőséget kapott, egyre több családnak tudunk ebben a formában segíteni
  • A Családi kert programba 13 háztartás műveli kiskertjét
  • Közfoglalkoztatás folyamatos biztosítása
  • A Jelenlét Ponton kialakított mosodát 4-5 család veszi igénybe, hetente 20 adag mosás megy le
  • Jó az együttműködésünk a befogadó oktatási intézményekkel
  • Önkormányzattal való szoros együttműködés
  • Állandó gyermekprogramjainkon, foglalkozásainkon átlagosan tíz gyerek vesz részt
  • A közeli szociális intézményekkel való kapcsolat kialakítása
  • Személyszállítás lehetőségének biztosítása
  • Bubi biciklik kölcsönzése az itt élőknek ügyeik intézésére

A program folytatása

A következő öt év során szeretnénk elérni, hogy a falu lakossága számára automata boltot tudjunk biztosítani. A jelentős nyomor miatt a települést szeretnénk az Élelmiszerbank adta lehetőségekkel is felvértezni és a Mobil EgészségPont szolgáltatásait elérhetővé tenni. Fontos lenne kiépíteni az internetlehetőséget, hogy megkönnyítsük az ügyintézést. A gyerekeknek lehetőséget adni, a kiemelkedő tanulmányi eredményekkel bírókat segíteni. A zsúfoltság megszűntetése a lakhatási feltételek javításával, az omladozó házak állapotromlásának fékezése és a komfortfokozat emelésének támogatása.