Szakterületek
a település bemutatása
Tisztaberek az Észak-Alföldi Régióban, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Fehérgyarmati járásban, Nyíregyházától 100 km távolságra fekszik a határ közelében. A község területe 18 km2, lakossága 694 fő. A településen egy vegyesbolt található, ott üzemel a posta és a dohánybolt is. A faluban nincs gyógyszertár, a háziorvos hetente két alkalommal praktizál a településen, a védőnői szolgálat pedig hetente egy alkalommal, 8 órában érhető el helyben. Állandó könyvtár nem üzemel, a mozgókönyvtár hetente egyszer jön. Művelődési ház van a településen, ám igazi funkciót nem tölt be. A településen működő 50 férőhelyes óvoda a közelmúltban kibővült, pályázati forrásból az épület és a játszóudvar is megújult. Jelenleg 35 gyermek jár az intézménybe, ahol két teljes állású óvodapedagógus, egy gyermekvédelmi felelős, két dajka és egy pedagógiai asszisztens dolgozik. A településen élő középiskolás korú diákok elsősorban a fehérgyarmati középiskolákban, valamint a mátészalkai és kisvárdai technikumokban tanulnak tovább. A faluban van sportélet, a nagyméretű füves focipályát a Tisztabereki Sportegyesület bérli a település önkormányzatától. A településen az egyházak közül a Magyarországi Református Egyház és a Görögkatolikus Egyház van jelen.
A jelenlét a településen
Tisztaberken a Felzárkózó települések program 2023 áprilisában indult, a saját, hatalmas kerttel rendelkező Jelenlét Pont a Fő utca 79. szám alatt található meg. A diagnózis elkészítése során feltérképeztük a települést és a problémákat. Tizenkilenc család esetében folyamatos a családlátogatás, és a Jelenlét Pontra is napi rendszerességgel jönnek be a lakosok segítséget kérni, részt venni a foglalkozásokon.
- Elindult a tanulás támogatása programunk: heti négy alkalommal (hétfő-szerda: alsó évfolyam; kedd-csütörtök: felső évfolyam) tartjuk, a két korosztályból összesen 30 gyermek vesz rajta részt
- Az idősebb korosztályt is sikerült megszólítani, heti rendszerességgel tartunk közös programot a szépkorú hölgyekkel
- A baba-mama klub népszerű a kismamák körében
- Az óvodában hetente tartunk mesedélelőttöt
- Havonta van adósságkezelési tanácsadás.
- Huszonnégy háztartásba osztottunk ki kerti wc-t
- Tizenhárom család kapott kályhát a téli fűtési időszak kezdetén
- Magaságyásásainkban (2 db), gyógy-és fűszernövények teremnek
a program folytatása
Kiemelt fejlesztési területként tekintünk a szegregátumban élők felzárkóztatására, életkörülményeik javítására és integrációjukra a többségi társadalomhoz. Fejlesztést igénylő terület a hátrányos helyzetű családoknál a személyes higiénia megteremtésében való mindennapos segítségnyújtás, elsősorban a mosási és tisztálkodási lehetőségek biztosítása. Kiemelt cél szakemberek (logopédus, korai fejlesztő szakemberek) bevonása a gyermekek korai fejlesztésébe az óvodai és iskolai felkészítés szempontjából, valamint a nagyobbaknak folyamatos tanulássegítői és nevelő/oktatói jelenlét biztosítása. Ezzel szoros összefüggésben tanulásösztönző és pályaorientációs tanácsadások a tiniknek, illetve a dohányzással, a droghasználattal és a korai gyermekvállalással kapcsolatos preventív foglalkozások szervezése. A szülők számára életvezetési tanácsadás, háztartási ismeretek bővítése, szülői kompetenciák fejlesztése és megerősítése (pl.: baba-mama programok, főzőklubok, pénzkezelés), valamint a megkezdett folyamatok figyelemmel kísérése a célunk. Az egészségi állapot javítása érdekében rendszeres szűrőprogramok szervezése szükséges, valamint az egészségesebb életmódra való ösztönzés prevenciós és mintaadó programokkal, ide kapcsolódik a Családi kert és a Kertkaland program elindítása is. Hosszú távú céljaink között szerepel a potenciális munkavállalók minél nagyobb arányban történő bevonása az elsődleges munkaerőpiacra.