Táska

Táska község a Dél-dunántúli régióban, Somogy vármegye nyugati részén, a Balatontól délre található elszegényedő kistelepülés.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2020 július
Lakosság és gyermekek száma
434 fő, 69 gyermek
Elért családok száma
75 család
Résztvevő szervezet
Régió
Dél-dunántúli régió

Megvalósított programok

Jelenlét Pont kialakítása

Szimfónia program

Gyermekfoglalkozások a csecsemő kortól a nagykorúig

Családi kert program

Mintakert

Tanulássegítő foglalkozás

Óvodai fejlesztő foglalkozások

Tematikus programok

Adósságkezelés

Gazdaságfejlesztés

Sport

Szakterületek

Fókuszban a gyermek

Lakhatás

Gazdaságfejlesztés

Zene

Oktatás

Mozgó játszótér

Sport

Egészségügy

A település bemutatása

Táska község lakossága 434 fő – a nemek eloszlása szinte tökéletesen egyenlő: 216 nő és 218 férfi él a településen –, a roma származásúak aránya 40 százalék. A helyi szolgáltatásokkal gyengén ellátott községben egy vegyesbolt, orvosi rendelő és kultúrház található, a munkalehetőség helyben nagyon korlátozott, közfoglalkoztatásban az önkormányzat tizenöt főt, a Máltai Szeretetszolgálat hat embert alkalmaz, emellett a falu határában lévő paradicsomtermelő üzem kínál munkalehetőséget, ám ezt az itt élők a fokozott terhelés miatt kevésbé vesznek igénybe. A közlekedés a munkavállalás szempontjából problémás, a közeli nagyobb városok (Marcali, Kaposvár, Balatonboglár) nehezen érhetők el, így gondot jelent a három műszakos munkarend. Az önkormányzati fenntartású óvodába 23 gyermek jár. A legközelebbi általános iskola 7 km-re, Buzsákon található, ott tanul a táskai gyerekek 98 százaléka, középiskolába Marcaliba (15 km) és Kaposvárra (55 km) járnak a fiatalok. Helyi nevezetességként érdemes megemlíteni a Borocai-hegy és Öreg-hegy régi pincesorait, a Szent Márton templomot, a helyi pálinkafőzőt és a Kastély-parkot.

A Jelenlét a településen

A táskai Felzárkózó települések program 2020-ban indult, a Jelenlét Pont a Vörösmarty Mihály utca 7. alatt található. Nagyjából 15-20 család szorul folyamatos segítésre, a családlátogatások rendszeresek. A Jelenlét Pontra minden nap jönnek be az itt élők, napi 5-10 “ügyfelünk” mindig van, akiknek a legkülönfélébb problémákban nyújtunk segítséget, támogatását. Van, aki csak segítő beszélgetésre ül be egy kávé mellé; van, aki hivatali ügyével kapcsolatban kér segítséget; de akad, aki élelmiszer beszerzésében kér segítséget. A település legnagyobb problémája a munkalehetőség hiánya, ezért rendszeresen kérik munkahely keresésben is a segítségünket. A Jelenlét Ponton közfoglalkoztatottként dolgozó kertészek a helyben kialakított mintakertet gondozzák, ahol zöldségféléket, ribizlit és különböző gyümölcsfákat (alma, körte, szilva, őszibarack) ápolnak, de van 15 tőke csemegeszőlő is. A megtermelt zöldségeket és gyümölcsöket helyben használjuk fel rendezvényeken, valamint az óvodába és a buzsáki iskolába is viszünk belőle. A Jelenlét Ponton található egy babaszoba, ahol kéthetente hétfőn mozgásfejlesztő-szakember tart foglalkozást, valamint heti váltásban baba-mama és kismama klubot is tartunk.

  • A Családi kert program 72 családot érint, a település 20%-át segítjük vetőmagcsomaggal, tanácsadással és folyamatos nyomonkövetéssel
  • A Szimfónia programban rendszeresen 8-10 gyermek vesz részt, ők csellón, gitáron és furulyán tanulnak
  • Lakhatási segítséget 10-15 család kapott
  • A nyílt munkaerőpiacon való elhelyezésben havonta 2-3 embert segítünk
  • Az általános iskolások részére tanulást segítő délutáni foglalkozások vannak
  • Rendszeres közösségi programok (mozidélután, ünnepi hagyományok)
  • Az óvodásoknak iskolai felkészítőt tartunk heti rendszerességgel
  • A nyugdíjas korosztály tagjait rendszeresen látogatjuk, segítjük őket a ház körüli tevékenységekben, az orvosi vizsgálatokkal kapcsolatos ügyintézésekben, szállításban
  • A szépkorúakat születésnapjukon külön felköszöntjük egy-egy rövid műsorral, kis ajándékkal

A program folytatása

Szeretnénk, ha a településen a Családi kert program nem csupán folytatódnak, hanem tovább növekedne. Szeretnénk megtalálni minden korosztály számára az érdeklődési körének megfelelő programot, illetve az idősebb korosztály számára közösségi teret biztosítani.