Szakterületek
A település bemutatása
Szentpéterúr Zala megye keleti részén fekszik, 1954-ben egyesítették Nemesszer, Szentpéterúr és Vörrű területeivel. A falutól északra a 76-os út, délre a 75-ös út halad, utóbbi felől közelíthető meg egyszerűbben. A település Keszthelytől 25 km-re, Zalaegerszegtől 35 km-re, Nagykanizsától 45 km-re fekszik, ám ezekre a helyekre közvetlen autóbusz közlekedés nincs, csak pacsai átszállással oldható meg az utazás. Ez a három nagyváros, valamint Pacsa nyújt a településen élőknek ipari, kereskedelmi, oktatási és közművelődési lehetőségeket. A településen található három szegregátumból kettő (Nemesszer, Vörrű) a faluközponttól távol esik, és ez a fizikai távolság is fokozza az elszigeteltséget. A településen van bölcsöde, óvoda és általános iskola is. Az óvoda 55 gyerekkel működik, a 2019-ben indult mini bölcsődébe 7 gyermek jár. A gyermekek 83 %-a cigány származású, több mint fele halmozottan hátrányos helyzetű. A roma tanulók magas száma miatt (98 %) az iskolában felvállalták a kisebbségi oktatást is, kizárólag magyar nyelven történő felzárkóztató foglalkozások, illetve cigány népismereti foglalkozások megtartásával. A nem cigány lakosság, illetve a roma családok egy része a környező településekre – Pacsa, Zalaapáti, Zalaszentmihály – járatja gyermekét iskolába, középiskolába pedig a nagyvárosokba kell elutazni. A településen a háziorvosi ellátás hosszútávú helyettesítésként heti 3 alkalommal 7 órában biztosított, gyermekorvos havi 1 alkalommal utazó orvosi ellátás keretein belül érhető el, a szakorvosi ellátást pedig Zalaegerszegen veheti igénybe a lakosság. Az óvodai és iskolai védőnői szolgálatot egy fő látja el, valamint házi segítségnyújtás és falugondnoki szolgáltatás is működik.
A Jelenlét a településen
A Felzárkózó települések program 2021-ben érkezett meg Szentpéterúrra, egy bérelt helyiségben indult el a munka, 2022-ben vehettük birtokba a saját, felújított ingatlanunkat a Petőfi Sándor utca 36. alatt, ahol öt közfoglalkoztatott munkatárs segíti a mindennapjainkat. A lakosság igénye alapján egyre több a kríziskezelés, amelyek nagyrészt gyógyszersegélyekre irányulnak. Napi 12-15 ügyfél érkezik különböző problémákkal a Jelenlét Pontra, közben folyamatos a családok látogatása is. A Jelenlét Ponton belül működik a mosoda, ahol napi 2-3 adag mosás megy le. A település legsúlyosabb problémája a munkalehetőségek szűkössége mellett a droghasználat, ami sajnálatos módon érinti a már túlkoros általános iskolások egy részét is. A település nagyobb problémái közé tartoznak a rossz állapotú házak és a kóbor kutyák is.
- A Jelenlét Pont kialakítása, felújítása
- A Jelenlét Ponton kialakított baba-mama szobát és sófalat 4-6 család használja rendszeresen
- Ruhabörze szervezése, amely nagy sikert arat minden alkalommal
- Mosoda és fürdő is üzemel a Jelenlét Ponton, napi két-három adag ruhát mosnak ki nálunk
- Krajcárvásárok az iskolában a gyerekeknek
- Az évente kétszer meghirdetett szemétszedési akcióban egyre többen vesznek részt
- A jeles napok alkalmával tartott foglalkozások, valamint az ünnepekre szervezett programok népszerűek a gyerekek és a felnőttek köz egyaránt, ötvennél is többen jönnek el ezekre az eseményekre
- A iskolai szünetekben tematikus táborokat szervezünk, ezeken 15-20 gyerek mindig összegyűlik
- A jelzőrendszeri tagoknak tartott esetmegbeszéléseken nagyon jó kapcsolatot alakítottunk ki mindenkivel
- Gazdaságfejlesztés keretében 29 háznál indult el idén a Családi kert program
- A foci edzések népszerűek a gyerekek körében, alkalmanként 14-18 gyerek vesz részt rajta
- Három ingatlan került a Máltai Szeretetszolgálat tulajdonába szociális bérlakás céljából, ezekből az egyik krízis lakásként üzemel
- Adósságkezelési tanácsadás havi rendszerességgel zajlik
- Az iskolában kéthetente PénzTár foglalkozással bővítjük a gyerekek pénzügyi ismereteit
A program folytatása
Szeretnénk, ha az önkormányzattal közösen a kóbor kutyák problémájával nagyobb volumenben tudnánk foglalkozni. Terveink között szerepel a pajtát úgy átalakítani, hogy azt bármikor használhassuk. A gyermekek szempontjából fontos lenne kinti játékokkal és egy játszótérrel színesíteni a települést. A gyümölcstermesztés és málnaültetvény létesítése is tervben van.