Sósvertike

Sósvertike Baranya vármegyében, az Ormánság nyugati felében található zsákfalu.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2020 június
Lakosság és gyermekek száma
155 fő, 35 gyermek
Elért családok száma
60
Régió
Dél-dunántúli régió

Megvalósított programok

Baba-mama klub

Ifi klub

Közösségi foglalkozások

Kertprogramok

Meseterápia

Táborok és kirándulások

Lakhatási beavatkozások

Mosodai szolgáltatás

Tanulást segítő foglalkozások

Adósságkezelési tanácsadás

 

Szakterületek

Kora gyermekkor

Gazdaságfejlesztés

Lakhatás

Mozgó játszótér

Sport

Felelős állattartás

Energetika

Egészségügy

Bűnmegelőzés és drogprevenció

a település bemutatása

A település lakossága 148 fő, ez 60 családot jelent, illetve él a faluban négy, Hollandiából idetelepült holland család is. A lakosság munkaerőpiaci helyzetét jelentősen befolyásolja a rossz közlekedés és az alacsony iskolai végzettség. Aki el tudott helyezkedni, az a járásközpontban, Sellyén, valamint Pécsett és Kaposváron dolgozik. A településen bölcsőde, óvoda és iskola nem működik. Háziorvosi szolgálat csak kéthetente rendel, emellett a telemedicinás rendelések érhetőek el, gyógyszertár nincs a faluban. Orvoshoz és iskolába a 7 km-re lévő Sellyére illetve Drávasztárára járnak a lakosok és a gyerekek. Az iskolai továbbtanulók pedig az 50-55 km-re fekvő Pécsre és Barcsra iratkoznak be kollégiumi ellátással.
A településen 2024 januárjában megszűnt a bolt, így az itt élők csak a magas árakon és kevés készlettel működő mozgóárustól tudnak vásárolni. A nagyobb bevásárlásaikat a közeli Sellyén intézik, ez azonban további teher az amúgy is sok nehézséggel küzdő lakosoknak. A településen Falugondnoki szolgálat működik, ami enyhíti ezeket a nehézségeket; segítséget nyújt a lakosoknak ügyeik intézésében és az utazásban.
A falu belterülete két nagyobb, egymással nagyjából párhuzamos utcából áll, ezek egy nagyobb füves területet fognak közre, itt található a község futballpályája is. A lakosság nagy része katolikus vallású, ám a templom felújításra szorul, így a nagyobb ünnepekre Sellyére, Máriagyűdre közösségileg utaznak.

a jelenlét a településen

A település 2020-ban csatlakozott a Felzárkózó települések programhoz, a Jelenlét Pont a Petőfi Sándor u. 42.  sz. alatt található. Kedvező fogadtatása volt a programoknak a lakosok körében, ezek között is kiemelten népszerű a Felnőtt-klub és Ifi-klub és a tematikus gyerektáborok. Sikerekről tudunk beszámolni munkahelyteremtésben és adósságrendezésben is, ugyanakkor a munkahelyek hiánya és elérhetetlensége még mindig súlyos probléma, amelyek megoldásán dolgozunk. A Jelenlét Ponton jelenleg egy programvezető, egy munkatárs és egy közfoglalkoztatott dolgozik. A kisebb létszámú programok és foglalkozások a Jelenlét Ponton valósulnak meg, a nagyobb rendezvényeknél segítséget nyújt az önkormányzat is, például térítésmentesen tudjuk használni a Közösségi Házat és a szabadtéri eszközöket, helyeket.

  • A Felnőtt klubunkat állandó jelleggel 6-7 fő látogatja
  • Elindult az Ifi klub, hat fiatal jár rendszeresen
  • Tanoda jellegű foglalkozásainkra 5-10 iskolás jön
  • A kreatív foglalkozások a gyerekeknek és családoknak népszerű, 8-10 család mindig eljön
  • A meseterápiára 5-6 gyerek jár
  • A Baba-mama klubon 3 család vesz részt
  • Múltidéző klub alakult
  • A Családi kert programba 30 háztartást vontunk be
  • A Tetőkommandó 8-10 esetben segített már
  • Eszközkölcsönzés
  • Családi napot rendezünk évente kétszer
  • Táborok és kirándulások szervezése az iskolai szünetekben
  • Adományok és kríziskezelés
  • Beindítottuk mosodai szolgáltatást is a Jelenlét Ponton

a program folytatása

Célunk a Családi kert program bővítése; egy, a férfiakat megszólító klubfoglalkozás elindítása; a hitélet megújítása, a hagyományok újraélesztése és egy varróklub – elsősorban ruhák újrahasznosítására – működtetése.