Szakterületek
a település bemutatása
Bár egy huszonöt férőhelyes óvoda működik a településen, az általános iskolát már több mint 10 éve bezárták, így a gyerekek Bánrévére és Ózdra járnak át iskolába. Családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás van a településen, de a háziorvos és a védőnő csak Bánrévén elérhető. A településen művelődési ház és könyvtár, posta és két élelmiszerbolt is működik. Van falugondnoki szolgálat, ennek keretében egy kilencszemélyes kisbusszal segítik a lakosokat. Sajónémetin minden utca aszfaltozott, bár a nagy része felújításra szorul. A szennyvíz kivételével minden közmű bent van az utcákban. A település földrajzi adottságainak, jó minőségű földterületeinek köszönhetően mezőgazdasági fejlesztésekre alkalmas, sok munkahelyet lehetne itt teremteni. Legnagyobb helyi foglalkoztató az önkormányzat, de többen járnak a közeli nagyvárosba, Ózdra dolgozni. A gyermekek számára épült egy játszótér és egy focipálya. A vasútvonalak közül a Miskolc–Bánréve–Ózd-vasútvonal érinti, melynek itteni megállóhelye a község nyugati külterületei közt található, a faluba vezető bekötőút vasúti keresztezése mellett, de jelenleg a vonatközlekedés szünetel.
a jelenlét a településen
A Sajónémeti Jelenlét Program 2023. április 1-én kezdte meg működését, a sajónémeti Jelenlét Pont, a József Attila u. 1. alatt, 2023. októberétől áll nyitva a falu lakosai előtt. A program 2023-ban fokozatosan indult el, kialakítva az eredményes munkához szükséges helyi szakmai együttműködéseket, és a Jelenlét Programba bevonható szakterületekkel a felkészültségének megfelelő kapcsolatot. A sajónémeti Jelenlét Program ügyfélforgalma jelentős, a közösségi programokra és a klubokba érkezők mellett, rendszeresen fordulnak hozzánk kríziskérelmekkel vagy segítségkéréssel különböző ügyintézésekkel kapcsolatban. A falu életében fontos szerepet játszó szereplőkkel – az önkormányzattal, a jelzőrendszer tagjaival és a rendőrséggel, – hatékony együttműködést alakítottunk ki. A szakterületek közül a lakhatás, az adósságkezelés, a drogprevenció, az oktatás, és a CSOK ügyintézés szakembereit sikerült eddig beépítenünk a mindennapjainkba.
- A Családi kert program keretében 43 falusi lakosnak adtunk ki vetőmag csomagot és 52 család kapott almafacsemetéket
- 2023 második felében 38 krízishelyzetet kezeltünk (élelmiszer adománnyal, gyógyszerek kiváltásával, stb.).
- Az iskolásoknak heti kétszer tanulósarok foglalkozást tartunk, ezen átlagosan 8-15 gyermek vesz részt
- A 2023-ban szervezett Családi Napon, több mint hatvan főt láttunk vendégül
- A Főző klubunkon átlagosan 10-15 fő szokott jelen lenni. Itt különböző olcsó, egészséges és tradicionális receptekkel ismerkedünk, oldott, barátságos légkörben
- Rendszeresen tartunk a nagyobb közösségi összejöveteleket a különböző ünnepek alkalmából, ilyenkor általában 30-40 fő ünnepel velünk közösen
a program folytatása
A sajónémeti gyermekek fejlődését, az oktatási rendszer hatékonyságát szeretnénk támogatni. Emellett fontosnak tartjuk, hogy a felnőtt korúak munkavállalási esélyeit növeljük. A helyi közösséget is erősíteni szeretnénk különböző programokkal, foglalkozásokkal, tudásátadással. Működésünk célja továbbá, hogy a lakosok életmódja és egészségtudata jó irányba változzon és lakhatási körülményeik javuljanak.