Szakterületek
a település bemutatása
Rakaca település közúton Szendrő vagy Baktakék irányából közelíthető meg. A legközelebbi város, Szendrő, 25 km-re található. A 900 fős lakosság több mint harmada, 325 fő 18 éven aluli. A helyi Rakacai Általános Iskolába nyolc évfolyamban 135 diák tanul, a falu óvodájába pedig 62 gyermek jár. Helyben működik még a Görögkatolikus Tanoda, ahová 20 gyermek jár délutáni foglalkozásra, tanulásra. A településen van élelmiszerüzlet és postai szolgáltatás, valamint orvosi rendelő és védőnői tanácsadó is. A közlekedés az iskola és a munkába járás szempontjából nehézkes, mert kevés olyan buszjárat érinti a falut, amellyel be lehetne jutni a távolabb fekvő városokba (Edelény 40 km, Miskolc 65 km). Legkönnyebben Szendrő érhető el, de ott munkát nem tudnak találni a rakacai lakosok, mivel az itt lakók többsége képzetlen munkaerő, akik betanított munkát tudnak csak vállalni, ám céges buszjárat hiányában ez csak azon keveseknek megoldható, akik jogosítvánnyal és autóval rendelkeznek. Rakacán 400 éves görögkatolikus egyházközség működik, gyönyörű temploma és kápolnája van.
a jelenlét a településen
Rakaca 2023-ban csatlakozott a Felzárkózó települések programhoz, a Jelenlét Pont a Petőfi Sándor út 25. alatt található. Rendszeresen érkeznek a helyi emberek a Jelenlét Pontra kríziskérelmekkel és segítség kérésekkel, a településen tapasztalható társadalmi-szociális helyzetek állandó és széleskörű beavatkozást igényelnek.
- A Jelenlét Pont kialakítása gyorsan végigment
- Jó az együttműködés az önkormányzattal, a polgármesterrel, a védőnővel, az óvodával, az iskolával és a Tanodával is
- A tanulássegítő és kreatív foglalkozásokon a gyerekek örömmel és egyre rendszeresebben vesznek részt, 20-30 gyermek minden foglalkozáson megjelenik
- A mosási szolgáltatásunkat 10-15 család veszi igénybe havonta
- A Baba-mama és a Kismama klubok rendszeresen működnek, koragyerekkori fejlesztés 5-6 gyerek alkalmanként, beosztás szerint
- A Parlament-látogatással összekötött budapesti kirándulás nagyon jól sikerült
- A Családi kert programban 55 vetőmagcsomagot osztottunk ki
- A Jelenlét Ponton Mintakertet gondozunk
- Az Adósságkezelő-szakember havonta tart fogadóórát
- CSOK-ügyintézésben két családnál is elindult a folyamat
- A munkaerőpiaci mentorunk segítségével két ember állt már munkába
a program folytatása
A következő 4-5 évben szeretnénk a lakosok munkareőpiaci helyzetén javítani célzott képzésekkel, tanfolyamokkal. Terveink közt szerepel, hogy az önkormányzattal közösen a kóbor kutyák számát valamilyen úton csökkentsük. Szeretnénk Mintakertet kialakítani, és a lakossági Családi kert programba minél több családot bevonni. A helyiek tudására építve szeretnénk a gazdaságfejlesztés területén a vadon termő gombákkal és gyógynövényekkel foglalkozni, úgy, hogy azok értékesíthetőek legyenek.