Pusztakovácsi-Kürtöspuszta

Pusztakovácsi-Kürtöspuszta a Dél-dunántúli régióban, Somogy vármegyében található település.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2020 augusztus
Lakosság és gyermekek száma
180 fő, 70 gyermek
Elért családok száma
43
Résztvevő szervezet
Régió
Dél-dunántúli régió

Megvalósított programok

Jelenlét Pont kialakítása

Családi kert program

Baba-mama klub

Szülőfórum

Tanoda jellegű foglalkozások

Szakterületek

Fókuszban a gyermek

Gazdaságfejlesztés

Lakhatás

Mozgó játszótér

Felelős állattartás

Bűnmegelőzés és drogprevenció

A település bemutatása

Kürtöspuszta közterületileg Pusztakovácsi településhez tartozik, a két település között fekszik Somogyfajsz. Kürtöspuszta egybefüggő szegregátumnak tekinthető, lakossága körülbelül 180 fő. Szociális helyzetét a mélyszegénység határozza meg, amelynek negatív hatása van a településen élők iskolázottságára, ennek következtében foglalkoztatási esélyük is csekély. A legközelebbi nagyvárosok (Kaposvár, Marcali) távolsága 35-40 km. A közlekedés rossz és nem megfelelően ütemezett, amely tovább nehezíti a lakosok munkavállalását. A településrészen semmilyen szolgáltatás nem található meg, nincs óvoda, iskola, egészségügyi intézmény vagy bolt, középiskolai tanulmányok folytatására legközelebb Marcaliban és Kaposváron van lehetősége a tanulóknak.

A Jelenlét a településen

Pusztakovácsi-Kürtöspusztán 2020-ban kezdődött a program, a Jelenlét Pont a Kürtöspuszta 5. alatt található. A Jelenlét Pont munkatársai minden családot sikeresen bevontak a programba, a helyi lakosok többsége szívesen vesz részt a Jelenlét Pont által szervezett foglalkozásokon, programokon. A munkatársaknak a családokkal sikerült bizalmi kapcsolatot kialakítani, ebben az együttműködés, a közös munka kiemelkedően fontos tényező. A helyi sajátosságokból kifolyólag a kezelendő problémák, krízishelyzetek az élelmezéssel és a lakhatással kapcsolatosak, az ingatlanok tulajdonviszonyainak tükrében kevés esetben valósulhat meg beavatkozás – a Tetőkommandó közbenjárásával eddig 4 ingatlanban történt kisebb beavatkozás –, mivel azok többségében bérlemények. A családok lakhatási körülményeinek javítását 21 db kölcsönözhető és 6 db tulajdonba helyezett kályhával sikerült támogatni. A másik főbb kezelendő probléma a helyi lakosok életszemlélete a továbbtanulás és a korai gyermekvállalás vonatkozásában: a szülőknek, felnőtteknek szóló foglalkozások alkalmával a legfőbb cél a szemléletváltás iránti igény kialakítása. Ezzel kapcsolatban már tapasztalhatóak kisebb eredmények egyes családok esetében.

  • Baba-mama klub (heti 2 alkalom)
  • Szülői szerepek megerősítése (heti 1 alkalom)
  • Óvodás foglalkozás (heti 1 alkalom)
  • Iskolás foglalkozás (heti 1 alkalom)
  • Szülőfórum (heti 1 alkalom),
  • Digitális tanulópár program,
  • Családi kert program (21 család)
  • Felelős állattartás program kétszer is járt a településen
  • A Szemészeti szűrőbusz szintén járt már nálunk

A program folytatása

Fontos távlati cél a helyi családok szemléletváltás iránti igényének további támogatása, amely hosszútávon fog valódi eredményeket mutatni továbbtanulás, családalapítás és munkavállalás vonatkozásában egyaránt. Önellátás elősegítése (például a Családi kert program folytatásával), kliensek elsődleges munkaerőpiacra történő reintegrálása. A Felelős állattartás és a Szemészeti Szűrőprogram újbóli megvalósítása is fontos cél, amellyel szintén a helyi lakosok életkörülményeinek támogatása valósulna meg. Források tükrében egyéb programok megvalósítása, például általános iskolai felzárkóztató tanfolyam, szakképesítés szerzéséhez való segítségnyújtás.