Paszab

Paszab község Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Tisza és a Lónyai csatorna által határolt Rétközben található.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2021 július
Lakosság és gyermekek száma
1350 fő, 286 gyermek
Elért családok száma
170
Résztvevő szervezet
Régió
Észak-alföldi régió

Megvalósított programok

Jelenlét Pont kialakítása

Családi kert program

Tanoda jellegű foglalkozások

Mintakert kialakítása

Nyári táborok

Sportfoglalkozások

 

Szakterületek

Lakhatás

Fókuszban a gyermek

Mozgó játszótér

Sport

Oktatás

Zene

Gazdaságfejlesztés

Felelős állattartás

Egészségügy

Bűnmegelőzés és drogprevenció

A település bemutatása

A település könnyen megközelíthető Nyíregyháza és Tokaj felől egyaránt. A tömegközlekedés Nyíregyházára és a település járásközpontjába, Ibrányba jó, napi szinten több közvetlen buszjárat is indul. A 2011-es népszámlálási adatok szerint a településen élő lakosság 80%-a magyarnak, 20%-as roma nemzetiségűnek vallotta magát. A település szolgáltatásokkal ellátott: két kis élelmiszerbolt, háziorvosi rendelő, gyógyszertár és védőnő szolgálat is található. A Mesekert Bölcsőde 24 férőhelyes, a bölcsődébe jelenleg három paszabi gyermek jár, a többi gyermek a környező településekről érkezik. A Mandula Néni Óvodája 75 férőhellyel várja a gyermekeket. Az óvodában többségében paszabi gyermekek járnak, érkeznek még Ibrányból és Nagyhalászból is, kihasználtsága 100%-os. A helyi, Ibrányi Árpád Fejedelem Általános Iskola Paszabi Turi Sándor Tagintézményébe 1-8. osztályig járnak tanulók, minden osztályból egy évfolyam indult, jelenleg 123 tanulója van az iskolának. Legközelebbi középiskola Ibrányban és Nagyhalászban található. A településen élő fiatalok közül kevesen tanulnak tovább, amennyiben még a tankötelezettsége fennáll, abban az esetben is leginkább csak a 16. életévét betöltéséig tartózkodnak az oktatásban. Munkavállalás szempontjából a közlekedés megoldható, viszont 2 vagy 3 műszakos munkarendnél már gondot jelent. A nagyobb cégek, mint a Nyíregyházi LEGO gyár és a Nyíregyházi Hulladékfeldolgozó vállalat, a bejáráshoz szükséges infrastruktúrát biztosítják az ott dolgozók számára. Munkalehetőség elérhető még Gávavencsellőn, ám közvetlen buszjárat nincs, a helyiek közül páran járnak a gyárba dolgozni, ők biciklivel és kismotorral oldják meg, ami a téli hidegben nagyon nehézkes. A munkalehetőség helyben leginkább a közfoglalkoztatásra korlátozódik, jelenleg 90 főt alkalmaz az önkormányzat és hármat a Baptista Szeretetszolgálat. A településen 10 mezőgazdasági jellegű vállalkozás működik, szezonális időszakban alkalmi munkavállalókat tudnak fogadni. A település nevezetessége a helyi Református Templom, amely 1795-ben épült, eredetileg barokk stílusú. A Paszabi Szőttes értelmi szerzője, a közösség „atya” Kis Lajos és társai voltak, de az „igazi” id. Turi Sándor családja volt. A Paszabi Szőttes fennmaradó emlékeit, a helyi Tájházban mai napig megtekinthetik az oda látogatók.

A Jelenlét a településen

A Jelenlét Pont a település szegregációval veszélyeztetett részén, a Dózsa György út 13. alatt sikerült kialakítanunk. Az önkormányzat régi vágya volt egy közösségi ház megalkotása, ahol a napi segítségnyújtáson, ügyintézésen kívül a gyermekek és felnőttek számára programokat biztosítanak. A Fete programmal ezt sikerült kiépítenünk, és a színes programok mellett az önálló életvitelhez szükséges hasznos tudásátadást, a hiányzó szolgáltatások biztosítását is fontosnak tartjuk. A Jelenlét Pontra naponta 8-10 fő érkezik segítségért, emellett szakemberek által tartott tanácsadásaink felé is bizalommal fordulnak a helyi lakosok. A többgenerációs családok együttélése, foglalkoztatók hiánya és a korai gyermekvállalás jelentik a legnagyobb problémát a településen. A tanoda jellegű szolgáltatás elindítását már nagyon várták az itt élő gyermekek, ez a legnagyobb létszámban látogatott programunk. A gyermekek szívesen vettek részt az iskolaszünetekben megrendezett táborainkban is.

  • Családi kert programunk népszerű. A támogatásunkkal 2024-ben 40 család műveli a kertjét
  • Az iskola utáni foglalkozásainkat rendszeresen látogatják a gyermekek
  • Jó az együttműködés a helyi önkormányzattal

A program folytatása

A fiataloknak műhelytanoda, amolyan barkács-hobbi műhely létrehozása helyes szerszámhasználat céljából, illetve, hogy kreativitásuk felszínre törjön. A településen a többgenerációs családok együttélése, a túlzsúfolt ingatlanok problémát jelentenek, amelyen a szociális bérlakás programmal szeretnénk segíteni. Továbbá szeretnénk kialakítani a Jelenlét Ponton egy mintakertet és egy közösségi kertet.