Szakterületek
A település bemutatása
Oltárc települést megközelíteni csak Bánokszentgyörgy felől lehet 8-10 perces autóúttal. Autóbusz naponta hat alkalommal megy be a faluba, a közeli városok (Letenye, Nagykanizsa) csak többszöri átszállással közelíthetőek meg. A falu lakossága 220-230 fő között ingadozik, melynek fele cigány származású, a lakosság körülbelül ötöde 18 év alatti. Óvodásai Bánokszentgyörgyre, általános iskolásai Borsfára járnak, középiskola 35 kilométeren belül sajnos nincs. A település egyetlen működő szolgáltató egysége egy aprócska bolt. Munkalehetőséget elsősorban férfiaknak biztosít a közeli erdészet, a nők jellemzően szakképzettség nélküliek, helyben nincs számukra munka. Az egészségügyi problémákkal rendelkezők helyzete kilátástalan, mert se háziorvos, se védőnő nincs. A felu meseszép természeti környezetben van, de a rozoga házak és az elhagyatott telkek miatt gondozatlannak tűnik.
Oltárc elszeparált elhelyezkedése sajátos életformát alakított ki az itt élő emberekben, zárt közössége idegenkedve fogad minden újat. Az eredetileg 1500 fős horvát falucska korábbi jellegét teljesen elvesztette, az egykori világ némi nyomaként a borsfai iskola horvát nemzetiségi nevelést folytat. Egyre több német tulajdonosú ingatlan van, ám közülük kevesen élnek életvitelszerűen a faluban. Az idős (magyar) lakosság jellemzően támogató családdal rendelkezik, gyerekeik a közeli falvakból és távoli városokból segítik őket. A házak romló állapota miatt betelepülő alig van, az egyetlen építkezés az elmúlt 30 évben egy német tulajdonú ranch volt.
A Jelenlét a településen
A Máltai Szeretetszolgálat által üzemeltett Jelenlét Pont a Petőfi Sándor utca 47. alatt működik. Igyekszünk hidat építeni az itt élők között, és programokkal szolgálni minden korosztálynak.A Jelenlét Pontot jellemzően 5-10 ember keresi fel naponta, ők többnyire ugyanannak a 15-20 családnak a tagjai. A faluban 8-10 család igényel folyamatos segítséget, a kríziskezelés elsősorban őket érinti. Kitörési pont a tudás lehet a gyerekek számára, ám két faluval odébb kell menniük az oktatásért, viszont ott egy jól felszerelt iskola, és elhivatott, jól képzett pedagógusok várják őket. Állandó küzdelem a motiválatlan, aluliskolázott szülőket rábírni a gyerekek iskolalátogatására, sokszor már az óvodában jelentkezik a gyakori, indokolatlan hiányzás. Sok programunk közös a két oktatási intézménnyel, hogy a gyerekek minél szélesebb lehetőségeket kapjanak. Az általános iskolába járó gyerekek képességei jók, továbbtanuló a roma lakosság körében azonban nincs, az általános iskola befejezése többnyire együtt jár a tankötelezettség megszűnésével. Számukra a tapasztalati úton megszerzett tudás kiaknázása jelenthet lehetőséget.
- Jelenléti Pont kialakítása
- A Családi kert programban 13 háztartás vesz részt
- A mosási lehetőséggel 4-5 család él, hetente nagyjából 20 adag ruhát mosnak ki
- Együttműködés a befogadó oktatási intézményekkel
- Az idősebb korosztálynak állandó programok szervezése
- Az állandó gyermekprogramokon 10-12 gyerek vesz részt
- Szállítás lehetőségének biztosítása a rászorultaknak
- Folyamatos internetelérés biztosítása a Jelenlét Ponton
A program folytatása
A következő évek legnagyobb tervei között a foglalkoztatás beindítása szerepel. Fontos teendő a magasabb iskolai végzettség megszerzése, a továbbtanulás támogatása, a tehetséges gyerekek tanulmányainak gondozása. Emellett kiemelten fontos a korai gyermekvállalás visszaszorítása, a fiatal lányok esélyeinek javítása. A gazdaságfejlesztés keretein belül a háztáji és családi kertek újraélesztése, a házak, otthonok komfortosságának emelése, és házfelújításokkal támogatni a többgenerációs családok szétköltözését.