Szakterületek
A település bemutatása
A település Nyírbátortól 5,2 km-re fekszik. A község területe megközelítőleg 2842 hektár, talaja homokos. Vasútállomása nincs, csak közúton közelíthető meg. Nyírvasvári történelmi múltja Vasvári Pál forradalmár és szabadságharcos, majd hősi halott életén keresztül kötődött az 1848-as forradalom és szabadságharc eseményeihez. A településen 745 lakóingatlan található, melyben 650 háztartás működik, 74 lakás áll üresen. A roma népesség számáról és arányáról becsült adataink vannak, de a lakosság körülbelül harmada roma származású. A szegregált településrészen vagy a szegregációval veszélyeztetett területen a helyi interjúk szerint kb. 240 család él 170 lakásban, mely összesen kb. 470 fő. Házi gyermekorvos és gyermekorvosi szakellátás nincs a településen, háziorvosi vegyes praxis áll a betegek rendelkezésére. A védőnő saját körzetet lát el, teljes állásban, heti 40 órában. A védőnő és a háziorvos együttműködése példás, a jelzőrendszeri utak kiválóan működnek. Az Önkormányzat fenntartásában 12 férőhelyes bölcsőde működik, ebből 9 fő helyi gyermek jár oda és 3 gyermek környező településről jár át. Biztos Kezdet Gyermekház is a családok rendelkezésére áll. Az óvodában három csoport van, 75 férőhelyes. Az Encsencs-Penészlek-Nyírvasvári Általános Iskola Nyírvasvári Tagintézménye 224 férőhellyel rendelkezik, jelenleg az iskolába 86 gyerek jár, ebből magántanuló egy fő, más településről bejáró egy fő. Nyírbátorban számos gyár található, s foglalkoztat is a településről több munkavállalót. Őket céges buszjáratok szállítják a munkahelyre. A magasabb bérekért és egyéb juttatásokért sokan jelentkeznek munkára, de a betanított monotonitás, illetve, a szigorú szabályok miatt felmondanak.
a jelenlét a településen
A Felzárkózó települések program 2023-ban indult el a településen. Nyírvasvári már korábban is célterülete volt a Tutor Alapítvány szakmai tevékenységének, különösen iskolai intézményi szinten. Ezek a programok a Fete programban is folytatódtak, ilyenek a játszó és mozgásfejlesztő foglalkozások, illetve ezek mellé csatlakozott önismereti csoport, illetve a roma kultúrához köthető Hagyományőrző klub, valamit a Kreatív klub is. Az év végére a Szimfónia zenei program is beindult az iskolában. Az óvodában 2023-ban a mozgásfejlesztő foglalkozás volt jelen, itt szándékunk van az együttműködés további fejlesztésére. A Jelenlét Pont 2023. novemberében került megvásárlásra, Béke u. 42. alatt. Belső felújításra már nem volt kapacitásunk, de játszótér már kialakításra került az udvaron. A munkatársak mobilitását egy új személygépkocsi is segíti. A Jelenlét Pont helyét és szolgáltatásait egyre jobban megismerik a helyiek és havonta átlagosan 15-20 fő keresi fel a munkatársakat, főként szociális ügyintézés és adományok miatt. A mosási és szárítási lehetőség is rendelkezésre áll.
- Hagyományőrző klub
- Kreatív klub
- Önismereti foglalkozások
- A jelenlét ponton a 0-3 gyermekeket nevelő édesanyákat bevonzó Picurka klub indult
- Általános iskolai gyermekeket elérő játszófoglalkozások
- Szimfónia program
a program folytatása
A jelenlét program elsődleges célja, hogy a településen elérje azokat a családokat, akik gyermekeket nevelnek és hátrányos helyzetűek. A munkaerőpiaci tanácsadással és esetleges felnőttképzési lehetőségekkel a nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedést kívánjuk segíteni. Az intézményi és szakemberei (védőnő, családsegítő) kapcsolódásokat (óvodai, iskolai, Biztos Kezdet ház) tovább erősítjük, illetve a Jelenlét ponton közösségi (gyermek és felnőtt programok) és szakmai szolgáltatásokat (pl. adósságkezelés, szociális ügyintézés stb.) rendszeressé tesszük.