Szakterületek
A település bemutatása
Nyírkátát két főút és két egysávos, változó minőségű közút köti össze a szomszédos településekkel, vasúti közlekedése nincs. A falu népessége hagyományosan a mezőgazdaságból élt, napjainkra azonban a termelési módok megváltozása miatt ez egyre kevesebb helyi lakosnak nyújt megélhetést. Sokan a környező települések feldolgozóüzemeibe, a nyírbátori ipari parkba települt üzemekbe, vagy építőipari brigádokhoz szegődve járnak dolgozni az ország távolabbi városaiba, esetleg külföldre. A szakmát, magasabb iskolai végzettséget szerző fiatalok zöme évtizedek óta elvándorol a faluból, ennek következtében előbb az általános iskola, majd a helyi óvoda is spontán szegregálódási folyamaton ment keresztül, amely napjainkra lezárultnak tekinthető. Az elvándorlás a falu egészére is szegregáló hatást gyakorolt, hiszen a helyben maradó fiatalok egyre nagyobb arányban az alacsony iskolai végzettségű, rossz munkaerőpiaci kilátásokkal rendelkező rétegből kerülnek ki, így az újszülöttek is egyre inkább a leszakadó családokba érkeznek. A magas gyermekszám mellett egy védőnő dolgozik a településen, de házi gyermekorvosi szolgáltatás nem érhető el. A felnőtt háziorvosi praxist helyettesítésben látja el az egyik szomszédos település orvosa a hét minden munkanapján. Gyógyszertár, posta, integrált közösségi színtér, Biztos Kezdet Gyermekház és egy kisbolt található a falu központjában. A nagyobbik szegregátumban többségében romungrók laknak, a kisebbik szegregátumban oláh cigány közösség él, amely saját kulturális egyesületet is fenntart, ami szociális jellegű tevékenységet is végez.
A Jelenlét a településen
A nyírkátai Felzárkózó települések program 2019-ben indult, a Jelenlét Pont a Zrínyi u. 17. alatt található A településen élők magas lélekszáma miatt sok területen, nagy esetszámban történik komplex beavatkozás. A kezelt krízishelyzetek száma is meglehetősen magas, ugyanis 35-40 család folyamatosan segítségre szorul. Napi 10-15 ügyfél érkezik a Jelenlét Pontra különböző problémákkal, ezzel párhuzamosan a családlátogatások is folyamatosak. A Jelenlét Ponton működő szociális mosodai szolgáltatás napi 4 adag ruha mosását és szárítását biztosítja. A település legsúlyosabb problémái az alacsony iskolázottság, az iskolai lemorzsolódás, a munkanélküliség, a felhalmozott adósságok és az ingatlanok rossz állapota.
- A Szimfónia program keretein belül 24 gyerek tanul gitározni, cajonozni és hegedülni
- A fociedzéseken nagy lelkesedéssel vesznek részt a fiatalok, alkalmanként nagyjából húsz gyerek jön sportolni
- A gazdaságfejlesztésben elért eredmény a Családi kert program sikeres működése, amelybe eddig 135 családot sikerült bevonni
- A mosodai szolgáltatás jól kihasznált, napi 4-4 mosás és szárítás is lemegy
A program folytatása
A legnagyobb tervünk a már elkezdett programjaink folytatása és magasabb szintre emelése, különös tekintettel a koragyermekkor intenzív szociális kísérésére és a gyermekek esélynövelésének komplex támogatására. Óvodás- és iskoláskorú gyerekekhez kapcsolódó fejlesztések folytatása, az élet- és lakhatási körülmények javítása, az integrációfejlesztés és közösségfejlesztés is fókuszban van. Szabadidős programok, klubfoglalkozások, rendszeres és tematikus programok tervezése, megvalósítása is céljaink közt szerepel.