Szakterületek
A települése bemutatása
A település közösségi közlekedéssel csak autóbusszal érhető el, a járásközpont és a megyei város között is 12-12 buszjárat közlekedik naponta. A környező települések közül Gyula, Mezőkovácsháza, Orosháza, Makó, Battonya és Békéscsaba vonzáskörzetébe utaznak a lakosok ügyintézésre, munkavállalásra, szórakozásra. Kunágota évtizedekkel korábban dohánytermesztő település volt, ezért a település címerében a dohánylevél található. Azóta is mezőgazdasággal foglalkoznak a leginkább, de a környező településekhez hasonlóan a foglalkoztatás a dinnyetermesztésre fókuszál leginkább. Az emberek jelentős hányada idénymunkában és az önkormányzat által biztosított közfoglalkoztatásban szerez jövedelmet, a folyamatos, tartós foglalkoztatás nagyon alacsony, időszakonként csupán 30% körül mozog, éppen ezért komoly gondot jelent a családok elszegényedése, leszakadása. A településen veszélyeztetett (szegregációs) területek főként a település északi és déli szegleteiben lévő utcákban található, de szétszóródva az egész településen találhatók olyan utcák, ahol csoportosan nehéz sorsú családok élnek. Hátrányos és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek a településen élő családok harmadában élnek. Kunágota történelméből két hírességet említenénk: Móra Ferenc gyakran megfordult a településen, és honfoglaláskori sírokat tárt fel. Még ma is áll az a ház, ahol 1925-ben vendégeskedett ásatási munkái kapcsán. Szintén emelte a település hírnevét Bereczki Máté pomológus (gyümölcstermesztő) szaktekintély, akinek híres műve, a négykötetes Gyümölcsészeti Vázlatok című kiadvány a helytörténeti gyűjteményben látható.
jelenlét a településen
A Felzárkózó települések programot a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymisszió (MPE OCM) valósítja meg 2023 áprilisától. április 16-tól. Szakmai tervünk alapja, hogy reménységet, feltétel nélküli elfogadást, szeretetet és ezekre épülő fejlesztő programokat, támogatást közvetítsünk az élet minden területén. A Jelenlét Pont (Árpád út 66.) munkája számos fejlesztési lehetőség biztosít a gyermekek felzárkóztatásában, tehetséggondozásban. A védőnők támogatása fontos programpontunk, hiszen a településen sok az 1-3 hónapos kisgyermek, és ezek a gyermekek jellemzően olyan családokban élnek, ahol alapkompetenciák hiányoznak a szülőknél. Folyamatosan napirenden kell tartani drog- alkohol prevenciót, az adósságkezeléssel kapcsolatos tanácsadást, a lakosság ügyintézésben való segítését és a munkahelyteremtéssel, kereséssel kapcsolatos támogatás feladatait. A hiányállapotok és krízishelyzetek működésünk első hónapjaiban is megmutatták jelenlétünk szükségességét és hasznosságát.
- A Jelenlét Ponton épült egy modern játszótér
- A kismama klub sikeresen beindult, nagy az érdeklődés a kismamák körében
- A tanítási szünetekben táborokat szervezünk, ami népszerű a gyerekek körében
- A nevelési intézményekben bábszínházi előadásokat szerveztünk
- A településen könnyűzenei koncertet szerveztünk
- Közös programokat szervezünk a Roma önkormányzattal
- Az adventi időszakban Mikulás bulit szerveztünk
- Háztartási programok keretében a sütés- főzés és a kolbásztöltési ismereteket gazdagítottuk
- A Szeretetszolgálati adományokat eljuttattuk a rászoruló családokhoz (ruha, bútor, tüzelő, háztartási gépek)
- A gyerekklubok keretében sport és zenei ismereteket adunk át a fiataloknak
a program folytatása
Több területet is megcéloztunk felzárkóztatási céllal a következő időszakra: szeretnénk fejlesztő és szórakoztató programokkal segíteni az itt élő gyermekeket és felnőtt lakosságot. Célunk, hogy a tehetséggondozásban is segítsük gyermekeket, fiatalokat, leginkább sport és zene területén. Terveinkben szerepel gitár, ének és tánc fejlesztése, hiszen ezek nagyon népszerűek a gyerekek. Általános probléma az eladósodás településünkön is, melynek következményei súlyosan érintik a fogságába esett családokat, ezért az adóságrendezésben is szeretnénk előre lépni. Lakhatási támogatások és a CSOK Plusz igénybevételének elősegítésével szeretnénk segíteni méltó lakhatási körülményekhez jutni családokat, akik készek tenni a hátrányaik leküzdéséért.