Karancsság

Karancsság Nógrád vármegyében, a Ménes-patak völgyébe fekvő község.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2020 augusztus
Lakosság és gyermekek száma
1302 fő, gyermekek száma: 318 fő
Elért családok száma
205 család
Résztvevő szervezet
Régió
Nógrád-hevesi régió

Megvalósított programok

Adósságkezelési tanácsadás

Baba-mama klub

Családi kert program

Sport foglalkozás (labdarúgás)

Kamasz klub

Tanoda jellegű foglalkozások

Mosási lehetőség

Közösségi programok

Lakhatási beavatkozások

Tematikus klubfoglalkozások

Gazdaságfejlesztés

Játszótér kialakítás

 

Szakterületek

Kora gyermekkor

Gazdaságfejlesztés

Mozgó játszótér

Oktatás

Sport

Lakhatás

Energetika

Bűnmegelőzés és drogprevenció

Zene

a település bemutatása

Karancsság, a Ménes-patak völgyében fekvő község Budapesttől 110, a megyeszékhelytől, Salgótarjántól 14 kilométerre fekszik a 22 számú út mellett. A falu lakossága kb. 90%-a roma származású. A településen önkormányzati fenntartású óvoda és nyolc osztályos általános iskola (tankerületi fenntartású) működik, és szolgáltatásokkal is viszonylag jól ellátott: van helyben háziorvos, fogorvos, védőnő, több élelmiszerüzlet, Biztos Kezdet Gyerekház, illetve posta is. A munkalehetőség helyben azonban erősen korlátozott, de a 22-es főútnak köszönhetően a megyeszékhely és két másik járási központ is könnyen elérhető. Középiskolákba elsősorban Salgótarjánba jelentkeznek többnyire a diákok az általános iskola elvégzését követően. A település fő látnivalója a korábbi „ősrégi templom” helyére 1892-ben épített római katolikus templom és az 1769-ben épült Nepomuki Szent János kápolna. A településtől pár kilométerre található a Karancsság-Szentkút kiránduló és Boldogasszony búcsújáró hely, amelyet Mindszenty József bíboros 1948-ban az engesztelés helyének nyilvánított.

a jelenlét a településen

A Felzárkózó települések program 2020-ban indult a Hit Gyülekezete Roma Misszió Hálózata működtetésében, ám itt történt egy váltás, és 2023 áprilisától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működteti a Kossuth utca 36. számon található Jelenlét Pontot, amelyet naponta átlagosan 5-10 lakos keres fel. Munkatársaink folyamatosan látogatják a programba bevont családokat és rászoruló embereket. A településen több helyen is elérhetőek a közösségi fürdési és mosási szolgáltatások (GYEP Jelenlétház, Biztos Kezdet Gyerekház), a Jelenlét Ponton jelenleg csak a mosási lehetőség áll a lakosok rendelkezésére, amit rendszeresen használnak is. A Jelenlét Pont felújításának keretében tervezzük zuhanyzó kialakítását a fürdési lehetőség biztosításához. A Jelenlét Ponton 2023-ban kialakított közösségi tér, tanulósarok, mintakert, egészségkert és játszótér ideális terepet jelent a gyerekek számára nyújtott foglalkozásainkhoz: játszó délutánok, kertészkedések, tanulássegítő foglalkozások. A felnőtt lakosok számára rendszeresen tartunk szülői klubokat, sutyorgót, főző-klubot, baba-mama klubot. A gyerekek számára napközis nyári táborokat szerveztünk partnerszervezetek bevonásával. A helyi rendezvényekhez is minden esetben csatlakozott/ik a karancssági Jelenlét Pont. A Máltai Szimfónia program keretén belül táncoktatás zajlik az általános iskolában. A lakosság számára, munkaerő-piaci helyzetük javítása céljából munkaerő-piaci mentori szolgáltatás és felnőttképzések szervezése zajlik. Adósságkezelő szakemberünk heti egy alkalommal tart tanácsadást a lakosok számára. A lakosság számára több alkalommal szerveztünk lomtalanítási akciót konténerek kihelyezésével, tisztasági festési akciót eszközök és festék biztosításával, illetve rágcsálóirtást szakemberek bevonásával.

  • A tanulósarkos és tanulássegítő foglalkozásokon 14-16 gyerek vesz részt
  • A nyári táborokat tartalmas programokkal, nagy gyereklétszámmal, más szervezetekkel való jó együttműködésben valósítjuk meg
  • A Jelenlét Ponton kialakított játszóteret sok gyerek látogatja
  • A településre kihelyezett konténerek minden alkalommal gyorsan megteltek, sok hulladéktól megszabadítva a települést
  • A rágcsálóirtások és tisztasági festéses programok eredményeként 30 ingatlant sikerült lakhatóbbá tenni
  • Két alkalommal osztottunk élelmiszercsomagot, 80-80 családnak tudtunk így segíteni
  • A sport program keretében labdarúgó edzésre 15-20 fiatal jár, a 2023-as Fete Kupán két korosztályban is bejutottak az országos döntőbe
  • A településen és a Jelenlét Ponton szervezett programjaink is népszerűek a lakosság körében: egészségnapok, főző-klubok, sutyorgók, játszó délutánok stb.
  • A gyerekek nagy érdeklődést mutatnak a mintakert gondozása iránt. Számukra igyekszünk kertészeti ismereteket átadni, a kerti munkákba bevonni őket.
  • A Családi kert program keretén belül 16 családnak biztosítottunk vetőmagot a házi gazdálkodáshoz

a program folytatása

A már sikeresen futó programelemeket szeretnénk a jövőben is folytatni. Terveink között szerepel a tanulósarok foglalkozások folytatása pedagógusok bevonásával, mert a foglalkozásoknak nagy volt a látogatottsága, illetve a gyerekek, szülők és az iskola részéről is nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk. A nyári szünetben a helyi önkormányzattal és a helyi karitásszal együttműködésben idén is tervezzük nyári napközis táborok megvalósítását. Szakképzéseket, illetve általános iskola 7. és 8. osztályos képzéseket szeretnénk szervezni az érdeklődők számára. A lakhatási program keretén belül 7 újépítésű és 5 felújított szociális bérlakás kialakítását tervezzük 2024-ben. A településen egyre nagyobb problémát jelent a droghasználat és a kóbor kutyák elszaporodása, az önkormányzattal és a szomszéd települések Jelenlét Pontjaival együttműködve ezeken a területeken is szeretnénk eredményeket elérni. A Jelenlét Pont felújítási munkálatainak folytatását is tervezzük.