Kálló

Kálló Nógrád vármegye legdélebben található, a Cserhát dombjai között fekvő község.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2023. 04. 16.
Lakosság és gyermekek száma
1717 fő, gyermekek száma: 700 fő
Elért családok száma
150
Résztvevő szervezet
Régió
Nógrád-hevesi régió

Megvalósított programok

Baba-mama klub

Ifjúsági programok

Tanoda jellegű foglalkozások

Mozgásfejlesztő foglalkozások

Szakterületek

Fókuszban a gyermek

Oktatás

Lakhatás

Bűnmegelőzés és drogprevenció

A település bemutatása

A település a Pásztói Járáshoz tartozik. A községben 12 férőhelyes bölcsőde és egy 8 férőhelyes mini bölcsőde található. A településen lévő óvoda 125 férőhellyel várja a kisgyermekeket, a gyerekek megfelelő, egészséges nevelkedése iránt elkötelezett óvodapedagógusok mellett gyermekvédelmi felelős, védőnő, dajkák és egy szociális munkás mellett a Pedagógiai Szakszolgálat logopédusa segíti a személyre szabott, egyéni fejlődésre és életkori sajátosságokra fókuszáló pedagógiai munkát. Az óvodában jelenleg 110 gyermek van, ebből 96% roma nemzetiségű. A helyi általános iskola 1-8. osztályig fogadja a tanulókat, jelenleg 228 gyermek jár ide iskolába. Az iskola két épületben üzemel, külön történik a felsős és külön az alsós évfolyamok oktatása. A II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola a Salgótarjáni Tankerületi Központ fenntartásában működik. Az önkormányzat szerint a településen a legnagyobb probléma a fiatal generációk iskolai időn kívüli foglalkoztatása, a szakkörök hiánya. Nehéz felkelteni az érdeklődést. A polgármester tájékoztatása szerint a településen a közfoglalkoztatásban összesen 10-15 fő vesz részt. A településen található a Szent Kristóf Vendégház, ami a település egyik látványossága. Bár vendégház a hivatalos neve, működhetne tájházként vagy közösségi házként is, hiszen egy gyönyörű, tradicionális parasztházról beszélünk, ami szépen felújítva is megőrizte eredeti jellegét.

a jelenlét a településen

A Jelenlét Pont a településen működő Ceferino házban kapott ideiglenesen helyet, amíg a saját Jelenlét Pont, a Rákóczi Ferenc u. 3. alatt, felújításra került. A Ceferino ház nagyon sokban segítette munkánkat, hiszen az ott folyó tevékenységek sok esetben tudtak kapcsolódni a program céljaihoz. A külső szakemberek megerősítették a már folyó munkát illetve új, mozgástámogatási tánc csoport is el tudott indulni. Krízisben reagálni tudtunk több, mint 80 család kérésére. Önkéntesek bevonásával a Jelenlét Pont környezetét tudtuk szebbé tenni. Nagy a településen az érdeklődés a nálunk folyó munka iránt, sokan keresnek minket, amit sikerként könyvelünk el.

Megvalósítottunk tanodát, fejlesztőpedagógus és mozgásfejlesztő bevonásával külön foglalkozásokat a Jelenlét Ponton illetve az óvodában. Mikulás, sulipakk csomagok, kályha, kinti mellékhelyiségek, élelmiszercsomagok, gyógyszerek kerültek krízis esetekben kiadásra. Kirándulás, kézműves foglalkozás, és szakmai műhelyek színesítették az elmúlt hónapokat.

a program folytatása

Az általunk létrehozott Jelenlét Ponton szeretnénk egy komplex, egyéni és csoportos mentorálást, valamint klubfoglalkozásokat kínáló szolgáltatást nyújtó, biztonságos, meghitt teret kialakítani a kisgyermekes családoknak. Olyan szolgáltatásokat nyújtani, amelyek közösséget építenek. Hosszú távon növelni szeretnénk az óvoda, és később az iskolaérettséget, támpontot, megerősítést adni a szülők számára, segíteni az anya-gyermek kapcsolatok elmélyítését. A védőnő munkájának segítése érdekében szükséges volna egy kerékpár, amellyel a településen élő családokat gyorsabban és könnyebben felkereshetné.