Istvándi

Istvándi a Somogy vármegyei barcsi járásban található kistelepülés.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2021 július
Lakosság és gyermekek száma
596 fő, gyermekek száma: 206 fő
Elért családok száma
105 család
Résztvevő szervezet
Régió
Dél-dunántúli régió

Megvalósított programok

Jelenlét Pont kialakítása

Baba-mama klub

Felelős állattartás program

Hagyományőrző tánc klub

Ifi klub

Mosási lehetőség

Gazdaságfejlesztés

Hagyományőrző táncklub

Tanulást segítő foglalkozások

Közösségi programok

Kertművelés

Szakterületek

Kora gyermekkor

Lakhatás

Gazdaságfejlesztés

Felelős állattartás

Energetika

Sport

Bűnmegelőzés és drogprevenció

Mozgó játszótér

A település bemutatása

Istvándi település a 6-os út mentén, Barcstól 16 km-re található. A járásban Barcs az egyetlen iparral és fejlett kereskedelemmel, valamint középfokú oktatási intézményekkel rendelkező város. Istvándiban működik óvoda, jelenleg egy csoporttal. Háziorvosi szolgáltatás legközelebb csak Darányban érhető el, a védőnő hetente egy napot tartózkodik a településen. A munkalehetőség a faluban nagyon korlátozott, elhelyezkedni csak közfoglalkoztatásban lehetséges. A közelben lévő városokban a problémás közlekedés miatt nehézkes a munkavállalás. Az általános iskola befejeztével a gyerekek ritkán tanulnak tovább, ha igen, akkor a barcsi Ipari Szakképzőt vagy a pécsi Gandhi Gimnáziumot választják.

A jelenlét a településen

A Felzárkózó települések program 2021-ben indult a településen, a Jelenlét Pont a Zrínyi utca 13. alatt található. Havonta 10-20 krízisesetünk adódik, 60-70 szociális munkához kapcsolódó esettel találkozunk, emellett rendszeresen végzünk utcai szociális munkát, családlátogatást. A Jelenlét Pont az iskola idő alatt heti háromszor 8-18 és hetente kétszer 8-16 óráig tart nyitva. A nyári és egyéb szünidőkben minden nap 8-16 óráig várjuk a lakosokat. Három nyolcórás munkatárs (egy programvezető, két szociális munkás) és hét közfoglalkoztatott dolgozik nálunk, a közfoglalkoztatott kollégák közül ketten a Jelenlét Ponton dolgoznak, öten pedig a veteményeskertet és a már 3000 tős levendulakertünket gondozza, valamint rendben tartják a a Jelenlét Pont udvarát, ahol 2023-ban egy játszótér került kialakításra, amit a településen élő gyerekek bármikor igénybe vehetik. A Jelenlét Pont szolgáltatásai közé tartozik a mosás is, ezt naponta 1-2 család veszi igénybe. A legsúlyosabb probléma a településen a munkanélküliség, valamint a rossz lakhatási körülmények.

  • A baba-mama klub egyre több kismamát mozgat meg, 6-8 anyuka és gyermekeik rendszeresen jönnek
  • A Gyerek klubba 15-18 fiatal mindig eljön, sőt, egyre többször olyan is felbukkan, aki az elején nem akartak bejönni hozzánk
  • Hagyományörző táncklubunk szépen működik
  • Hetente tartunk sportfoglalkozást, focistáink több régiós tornán és a Fete Kupán is részt vesznek rendszeresen
  • Az Ifi klubunk 3-4 fiatallal heti rendszereséggel megy
  • A példakép programunk működik
  • 2023-ban 2000 tő levendulával kezdtük meg a gazdaságfejlesztésünk felvirágoztatását
  • 2022-ben közel 20 család kutyáját tudtuk ivartalanítatni a Felelős állattartás programban
  • A mozgásfejlesztés kétheti rendszerességgel történik, vagy a Jelenlét Ponton, vagy a családok otthonában tartjuk
  • Az Adósságkezelési-szakterület munkatársa havonta tart fogadóórát
  • Elindítottuk a Varró klubunkat és az Asszony klubot is, mindkettőbe egyre többen jönnek

a program folytatása

Hosszútávú céljaink közé tartozik egy nagyobb veteményeskert és egy tyúkól kialakítása a Jelenlét Pont közelében, valamint a 2023-ban megépített napelem park és a Zöld fűtés pályázat keretén belül a téli fűtés támogatása. Terveink közt szerepel egy konditerem kialakítása, ezzel a fiatalok behívása a Jelenlét Pontra. A Varró klubban az ott kézülő levendula párnák készítésére és esetleges értékesítésére fókuszulnánk, reményeink szerint később ezzel több munkalehetőséget is tudnánk teremteni. A lakhatási programmal szeretnénk a családok körülményein érezhetően javítani.