Hodász

Hodász település Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a mátészalkai járásban található.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2021 július
Lakosság és gyermekek száma
3300 fő, 610 gyermek
Elért családok száma
170 család
Résztvevő szervezet
Régió
Észak-alföldi régió

Megvalósított programok

Baba-mama klub

Családi kert program

Kerékpár túrák (MOL Bubi)

Főző klub

Tematikus és szünidei táborok

Koragyerekkori fejlesztések

Közösségi programok

Gyermekszemészeti szűrés

Tanulást segítő tevékenységek

Kutyaivartalanítás

 

Szakterületek

Kora gyermekkor

Gazdaságfejlesztés

Lakhatás

Mozgó játszótér

Oktatás

Felelős állattartás

Bűnmegelőzés és drogprevenció

Egészségügy

a település bemutatása

Hodász félúton fekszik Mátészalka és Nyírbátor között, lakossága 3300 fő, amelynek több mint fele roma származású. A településen nagy létszámban vannak nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek. Méretéből adódóan közintézményekkel jól ellátott: általános iskola, két óvoda, könyvtár, Biztos Kezdet Gyerekház, Hagyományok háza, Alkotóház, tájház, szeretetotthon, Családok Átmeneti Otthona, szociális szolgáltató központ, védőnői szolgálat, takarékszövetkezet, csillagház, háziorvosi és fogorvosi rendelő egyaránt megtalálható a faluban. Az iskola évfolyamonként általában egy osztállyal működik, a tanulólétszám 230 fő. A településről aránylag sok gyerek jár a környező települések iskoláiba, a legközelebbi középfokú intézmény Mátészalkán és Nyírbátorban található, de több gyerek tanul Biriben is. Munkalehetőséget az önkormányzat és intézményei, a Szent Miklós Ápoló-Gondozó Otthon, a hűtőház és gyümölcsfeldolgozó üzem, a fafeldolgozó üzem, a kereskedelmi tevékenységek, a mezőgazdasági idénymunka, a helyi vállalkozók által nyújtott lehetőségek valamint a környező gyárak kínálatai biztosítanak. Nagy előnyt jelent, hogy a gyáraknak saját buszjáratuk van, így nem jelent gondot a több műszakos munkavállalás. A településen református templom, római katolikus templom, görög katolikus templom, valamint a Hit Gyülekezet imaháza biztosítja a hit gyakorlásának lehetőségét.

A jelenlét a településen

A Felzárkózó települések program Hodászon 2021-ben indult, a Jelenlét Pont 2022 óta a Dózsa György utca 25. alatt működik. A település életében problémát jelent az iskolában a magas hiányzások száma, a felnőttek körében pedig a különböző drogok használata. Sok család került adósságcsapdába, amelynek következtében több ház is árverezés alatt áll. Az idei évben 10 fő bevonásával elindítottuk a Családi kert programot, amelyet folyamatosan nyomon követünk. Két alkalommal szemészeti szűrővizsgálat is történt, amely után a szükséges szemüvegeket ingyen kapták meg a gyerekek. Programjainkat több ízben a játszóbusz bevonásával színesítettük a gyerekek nagy örömére. A sikeres kutyaivartalanítás ellenére sok a kóbor állat az utcákon, valamint több portán elszaporodtak a patkányok.

  • Sikeres az együttműködésünk a település vezetőivel
  • A Jelenlét Pontra egyre többen térnek be beszélgetni, problémát elmondani, megoldást keresni
  • A gyerekeknek rendszeresen többfajta programot szervezünk (kézműves foglalkozás, kerékpártúra, korrepetálás, közösségi rendezvények, megemlékezések), ezeken napi szinten 15-20 gyerek mindig megjelenik
  • A legkisebbeknek szóló baba-mama foglalkozásokra és mesedélutánokra 5-6 kismama és gyermekeik járnak
  • Az óvodákba heti rendszerességgel tartunk játékos, mozgásos iskolai előkészítő fejlesztéseket a nagycsoportosoknak
  • A Családi kert programban 12 ház vesz részt
  • A felnőttek is egyre gyakrabban és egyre nagyobb lelkesedéssel vesznek részt a közösségi programjainkon
  • A Főző klubba alkalmanként 5-6 kismama jön el
  • A gyermekszemészeti szűrőbusz 2023-ban kétszer is járt a településen, 46 gyerek kapott szemüveget

a program folytatása

Az önkormányzattal közösen szeretnénk előbbre lépni a kóbor kutyák számának csökkentésében, valamint a patkányok szaporodásának megakadályozásában. Tartalmas programok szervezésével több gyereket szeretnénk bevonni programjainkba, igazi kis közösséget kialakítani velük, hogy jó irányba változzon a magatartásuk, a beszédmodoruk és az iskolai viselkedésük.