Szakterületek
a település bemutatása
Hodász félúton fekszik Mátészalka és Nyírbátor között, lakossága 3300 fő, amelynek több mint fele roma származású. A településen nagy létszámban vannak nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek. Méretéből adódóan közintézményekkel jól ellátott: általános iskola, két óvoda, könyvtár, Biztos Kezdet Gyerekház, Hagyományok háza, Alkotóház, tájház, szeretetotthon, Családok Átmeneti Otthona, szociális szolgáltató központ, védőnői szolgálat, takarékszövetkezet, csillagház, háziorvosi és fogorvosi rendelő egyaránt megtalálható a faluban. Az iskola évfolyamonként általában egy osztállyal működik, a tanulólétszám 230 fő. A településről aránylag sok gyerek jár a környező települések iskoláiba, a legközelebbi középfokú intézmény Mátészalkán és Nyírbátorban található, de több gyerek tanul Biriben is. Munkalehetőséget az önkormányzat és intézményei, a Szent Miklós Ápoló-Gondozó Otthon, a hűtőház és gyümölcsfeldolgozó üzem, a fafeldolgozó üzem, a kereskedelmi tevékenységek, a mezőgazdasági idénymunka, a helyi vállalkozók által nyújtott lehetőségek valamint a környező gyárak kínálatai biztosítanak. Nagy előnyt jelent, hogy a gyáraknak saját buszjáratuk van, így nem jelent gondot a több műszakos munkavállalás. A településen református templom, római katolikus templom, görög katolikus templom, valamint a Hit Gyülekezet imaháza biztosítja a hit gyakorlásának lehetőségét.
A jelenlét a településen
A Felzárkózó települések program Hodászon 2021-ben indult, a Jelenlét Pont 2022 óta a Dózsa György utca 25. alatt működik. A település életében problémát jelent az iskolában a magas hiányzások száma, a felnőttek körében pedig a különböző drogok használata. Sok család került adósságcsapdába, amelynek következtében több ház is árverezés alatt áll. Az idei évben 10 fő bevonásával elindítottuk a Családi kert programot, amelyet folyamatosan nyomon követünk. Két alkalommal szemészeti szűrővizsgálat is történt, amely után a szükséges szemüvegeket ingyen kapták meg a gyerekek. Programjainkat több ízben a játszóbusz bevonásával színesítettük a gyerekek nagy örömére. A sikeres kutyaivartalanítás ellenére sok a kóbor állat az utcákon, valamint több portán elszaporodtak a patkányok.
- Sikeres az együttműködésünk a település vezetőivel
- A Jelenlét Pontra egyre többen térnek be beszélgetni, problémát elmondani, megoldást keresni
- A gyerekeknek rendszeresen többfajta programot szervezünk (kézműves foglalkozás, kerékpártúra, korrepetálás, közösségi rendezvények, megemlékezések), ezeken napi szinten 15-20 gyerek mindig megjelenik
- A legkisebbeknek szóló baba-mama foglalkozásokra és mesedélutánokra 5-6 kismama és gyermekeik járnak
- Az óvodákba heti rendszerességgel tartunk játékos, mozgásos iskolai előkészítő fejlesztéseket a nagycsoportosoknak
- A Családi kert programban 12 ház vesz részt
- A felnőttek is egyre gyakrabban és egyre nagyobb lelkesedéssel vesznek részt a közösségi programjainkon
- A Főző klubba alkalmanként 5-6 kismama jön el
- A gyermekszemészeti szűrőbusz 2023-ban kétszer is járt a településen, 46 gyerek kapott szemüveget
a program folytatása
Az önkormányzattal közösen szeretnénk előbbre lépni a kóbor kutyák számának csökkentésében, valamint a patkányok szaporodásának megakadályozásában. Tartalmas programok szervezésével több gyereket szeretnénk bevonni programjainkba, igazi kis közösséget kialakítani velük, hogy jó irányba változzon a magatartásuk, a beszédmodoruk és az iskolai viselkedésük.