Szakterületek
A település bemutatás
A Nógrád vármegyei Rimóc híres a népi kultúrájáról, saját népviselettel és néptánccal rendelkezik. Történelmi szempontból fontos, hogy a község valószínűleg már a 11. században templomos hely volt, a falu közelében feltárt honfoglalás kori sírokból Szent István pénzérméi és egyéb honfoglalás kori leletek kerültek elő. A község régtől egyházas hely, a plébánia első írásos említése az 1332–1337. évi pápai tizedjegyzékből származik.
A település népessége közel 1550 fő, ám az utóbbi évtizedekben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, becslések szerint a falu lakosságának harmada roma. Az óvodai két csoportba 49 gyermek jár, az intézmény fenntartója az önkormányzat. Az iskola alsó és felső tagozata két külön épületben található, az alsó tagozatba 63, a felsőbe 51 gyermek jár.
A településen sokrétű helyi szolgáltatás biztosított: orvos, védőnő, fiók gyógyszertár, posta, szociális bolt, vállalkozásban működtetett bolt, kocsma, pékség, virágüzlet, szépség szalon és vendégházak is találhatóak, viszont a szegregátumi részben ezekből mindössze csak egy kocsma van… A közlekedés a munkába- és iskolába járás szempontjából nehézséget okoz, a legközelebbi gyár és középiskola egyaránt Szécsényben található. Buszjárat ugyan van a településről, viszont a menetrend nagyon gyér, ezért komoly problémát okoz a városokba (Balassagyarmat, Salgótarján) eljutni. A 2023-as adatok alapján a munkavállaló korú népesség 1038 fő, a településen a nyilvántartott álláskeresők száma 99 fő, közülük a tartósan (egy évnél hosszabb ideig) nyilvántartott álláskeresők száma 44 fő, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban, rendszeres szociális segélyben részesülők száma 34 fő. A munkanélküliség aránya Rimócon két és félszerese (9,54%) az országos átlagnak (3,87%), és a Nógrád vármegyei átlagnál (8,55%) is egy magasabb.
A Jelenlét a településen
A Felzárkózó települések program Rimócon 2019 év végén indult, a Jelenlét Pont a szegregátum egyik utcájában, a Hunyadi út 43. alatt nyílt meg. A szegregátumban 86 ingatlan található, amelyekben 102 család, közel 500 fő él, ezért nagy esetszámban történik komplex beavatkozás, sok a krízis kezelés. Naponta körülbelül 15 ügyfél érkezik a Jelenlét Pontra más-más problémával, közben folyamatosak a családlátogatások, valamint számos esetben az utca az ügyintézés és megbeszélés helyszíne. A Jelenlét Ponton higiéniás blokk került kialakításra, amelyben mosodai szolgáltatásainkat (2 mosógép és 1 szárítógép van) folyamatosan 5-6 család veszi igénybe, a zuhanyzási lehetőséget a nyári időszakban használják ki többen. A település egyik fő problémája a munkanélküliek magas száma. Jelenleg 22 fő dolgozik közfoglalkoztatásban, akiknek fő feladataik a mezőgazdasági és kertészeti munkák. Súlyos probléma továbbá a korai terhesség, az iskolai lemorzsolódás, a házak rossz állapota és az alacsony iskolai végzettség.
- A Jelenlét Pont kialakítása sikeres volt
- A Jelenlét Ponthoz tartozó Mintakert igazi büszkeségünk, “messzeföldön” híres már a megművelt rimóci domboldal
- Az Első 1000 nap szolgáltatásai sok kismamát és kisbabát vonzanak be (baba-mama klub, egészséges táplálkozás közös sütés-főzés kismamákkal, mozgásfejlesztés, tárgyi segítségnyújtás)
- A Tetőkommandó 12 életveszélyes háznál nyújtott helyreállítási segítséget
- Népszerűek a sportfoglalkozások (labdarúgás, karate)
- Az iskolásoknak egészségügyi felvilágosító órákat tartanak szakembereink
- A közösségi programokra sokan járnak
- A legkisebbeknek mozgásfejlesztés, mesekör és fejlesztő-pedagógia is van rendszeresen
- A nyári és iskolai szünidős táborok rendre nagy létszámban zajlanak
- A Jelenlét Ponton kialakításra került mosodát és ruhaszárítót 5-6 család használja rendszeresen
- A közösségi zuhanyzót többen is használják, főleg a nyári hónapokban
- Rendszeresek az Adósságkezelési- és CSOK ügyintézések
A program folytatása
Terveink közt szerepel az általános iskolai végzettséggel nem rendelkezők számára az alapiskolai végzettség megszerzésének támogatása. Folyamatos kapcsolattartás és partneri együttműködések kialakítása a potenciális munkavállalókkal és a munkaügyi kirendeltséggel. A közmunkaprogram folytatása, továbbfejlesztése, és akinél lehetséges, annál a nyílt munkaerőpiacra történő átirányítás megvalósítása mentori támogatással. Tervünk egy olyan szövetkezet létrehozása, amely lehetővé teszi a megtermelt áru eladását, értékesítését (átjárható rendszer a közmunkából a szövetkezet irányába). Célunk a fiatalok pályaválasztását segítendő tanműhely(ek) kialakítása, együttműködésben a környékbeli iskolákkal, szakiskolákkal. A lakhatási program által javítani az ingatlanok rossz állapotán, ezáltal javítani a családok életkörülményein, visszaszorítani a korai terhességet és az iskolai lemorzsolódást. Az önkormányzattal közösen a kóbor kutyák problémájának megoldása.