Gadna

Gadna a Cserehát belső vidékén, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye északi részén található.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2020 június
Lakosság és gyermekek száma
352 fő, 0-3 évesek: 22 fő, 0-14 évesek: 147 fő, 0-18 évesek: 200 fő
Elért családok száma
70
Résztvevő szervezet
Régió
Észak-magyarországi régió

Megvalósított programok

Jelenlét Pont kialakítása

Baba-mama klub

Sportfoglakozás (labdarúgás)

Gyógypedagógia foglalkozás

Nyári táborok

Zeneoktatás

Tanulásfejlesztés

Közösségi programok

Lakhatási támogatás

Felelős állattartás

Szakterületek

Gazdaságfejlesztés

Kora gyermekkor

Lakhatás

Oktatás

Egészségügy

Sport

Felelős állattartás

Mozgó játszótér

Zene

A település

Gadna egy kis, mindössze nyolc km2-en elterülő 352 lelkes falu, a lakosság 99%-a roma származású. A település tömegközlekedése a csereháti kistelepülésekhez viszonyítva jó, mivel Miskolc irányába (Szikszót is érintve) minden hétköznap nyolc járat közlekedik, hétvégéken valamivel kevesebb. Gadnán minden munkanap működik mobil postakocsi, vegyes bolt viszont nincs. A gadnai gyerekek helyben járnak óvodába, az általános iskolások Felsővadászra, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolába utaznak, szakiskola és gimnázium viszont legközelebb csak Szikszón és Encsen található. Népkonyhája és falugondnoka nincs a településnek, ahogy szociális alapszolgáltatás és nappali ellátás sem. A településen nem dolgozik háziorvos, egészségügyi ellátás legközelebb Felsővadászon található. Munkalehetőség helyben az önkormányzatnál és a Máltai Szeretetszolgálatnál van, közfoglalkoztatásban. 

A Jelenlét a településen

A Felzárkózó települések program 2020-ban indult a faluban, naponta 15-20 ügyfél érkezik különböző problémákkal a Fő út 7. alatt található Jelenlét Pontra. Kollégáink folyamatosan járnak családlátogatásra, és a krízishelyzetek kezelése is állandó. Gadnán a munka és lehetőségek hiányában nagyon nehezek a körülmények, a település legsúlyosabb problémái a munkalehetőségek szűkössége mellett az alkohol és a házak rossz állapota. A Jelenlét Ponton belül működik mosoda és közösségi konyha.
A Jelenlét Pont folyamatosan kapcsolatban van a helyi óvodával és a felsővadászi iskolával. Az önkormányzati fenntartású óvodát ágyakkal, takarókkal, a gyerekek fejlesztéséhez szükséges eszközökkel segítettük. Közös programokat szervezünk hagyományőrző és kulturális témakörökben, együtt tartjuk az állami és vallási ünnepeket, a nyári tábort és a gyereknapot. A felsővadászi iskolába az iskolamentor kollégánk rendszeresen jár, és a Jelenlét Pont is napi szinten tartja a kapcsolatot: közösen motiváljuk a gyerekeket sporttal, zenével, közösségi programokkal. A Jelenlét Ponton működő tanodajellegű foglalkozások keretein belül a tematika mindig az iskolával közösen egyeztetett menetrend szerint zajlik. Az első osztályos tanulók felzárkóztatása érdekében tanulási képességfejlesztő gyógypedagógiai foglalkozások zajlanak. Ezek a fejlesztőfoglalkozások látható eredménnyel párosulnak, a gyermekek viselkedésén, jegyeiken, akaratán és hozzáállásán is látszódnak a fejlődés jelei, szociális készségeik fejlődnek, nyitottabbak lesznek.

  • A Jelenlét Ponton történő sportfoglalkozások motiválják a gyermekeket. A házi feladatok elkészítése, a jó iskolai és közösségi magatartás előfeltételei az edzésnek. 10-15 gyermek jár rendszeresen, látványosan fejlődnek mind a sport, mind a közösségépítés terén 
  • Építőanyaggal számtalan esetben tudtunk már segíteni, amelyek felhasználását a házban élők, ha igényelték, akkor a Jelenlét Pont segítségével, maguk végezték el
  • A Felelős állattartás program keretében elindult az ovisoknak szóló mintaprogram
  • A felsővadászi igazgatónővel egyeztetve elindult egy tanulásképesség fejlesztő foglalkozás
  • A délutáni közös tanulási lehetőség népszerű a gyerekek körében
  • Az MLSZ-támogatásával új rekortán sportpálya épült a falu központjában
  • A Jelenlét Pont udvarán játszótér épült

A program folytatása

Célunk kialakítani egy gombafeldolgozó és átvevő üzemet, ami helyben stabil munkalehetőséget tud biztosítani. Képzések és tanfolyamok szervezésével segíteni a helyieket a versenyszférában elhelyezkedni. Szeretnénk, hogy a gyerekek életévé váljon a zene és a sport, amely jelenleg is nagy értéket képvisel a településen. Szeretnénk, ha az önkormányzattal közösen a kóbor kutyák problémájával többet tudnánk foglalkozni.