Felsővadász

Felsővadász Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, a Cserehát dombvidék belsejében, a Vadász-patak partján fekvő kistelepülés.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2023. 04.16.
Lakosság és gyermekek száma
597 fő, gyermekek száma: 0 - 2 éves: 48 fő, 3 - 5 éves: 38 fő, 6 -13 éves: 89 fő, 14 éves: 7 fő, 15 -17 éves: 30 fő
Elért családok száma
80
Résztvevő szervezet
Régió
Észak-magyarországi régió

Megvalósított programok

Baba-mama klub

Családi kert program

Főző klub

Tetőkommandó beavatkozások

Adósságkezelési tanácsadás

Mozi klub

Bubi kerékpár kölcsönzés

Közmosoda

Prevenciós foglalkozások

Szakterületek

Fókuszban a gyermek

Gazdaságfejlesztés

Energetika

Lakhatás

Mozgó játszótér

Bűnmegelőzés és drogprevenció

a település bemutatása

A csereháti dombvidék már az őskorban is lakott környék volt. A települést először 1217-ben említik magyar okiratok, amikor királyi vadászokat telepítetek a faluba, róluk kapta a falu a Felsővadász nevet. A településhez legközelebb eső város Szikszó 26 kilométerre található. A közlekedés aránylag jó, bár munkalehetőségek leginkább Miskolcon, Szikszón, esetleg Encsen vannak. Csak közúton érhető el, Kupa vagy Gadna érintésével, a 2621-es úton. Hosszú évekig a Rákóczi család birtoka volt, ennek a kornak a maradványa a jó állapotban fennmaradt Rákóczi kastély. Ebben az épületben 1956. óta körzeti általános iskola működik. A falu történelmi nevezetességei közé tartozik még a római és görögkatolikus templom. Felsővadászon 50 fős óvoda és 14 fővel működő bölcsőde is található. Van védőnői és házi orvosi szolgálata, a gyermekorvosi teendőket is ez az orvos látja el. A falu történelmi nevezetességei közé tartozik még a római és görögkatolikus templom. A településen áthalad az Országos Kéktúra kiránduló ösvény. Helyben az önkormányzat és néhány helyi vállalkozó biztosít munkát a településen élőknek, de vannak néhányan, akik távolabbi helyeken dolgoznak, a férfiak egy része például Budapesten. A helyi Jelenlét Ponton pillanatnyilag négy fő – két nő és két férfi – közfoglalkoztatott dolgozik. A településen két helyi bolt működik és rendszeresen jár a mozgó posta.

a jelenlét a településen

Felsővadászon 2023-ban indult el a program, a Jelenlét Pont a Dózsa György út 17. alatt található. A településen élő családok többsége rossz lakókörülmények között él és mivel leginkább közfoglalkoztatásban dolgoznak, anyagilag is segítségre szorulnak. A faluban körülbelül 40-50 család helyzete igényel állandó segítést. A legsúlyosabb probléma a településen a munkanélküliség, aminek következtében mára már tartós szegénység alakult ki. Gyakori eset, hogy a gyerekek már az általános iskolában lemorzsolódnak. A munkanélküliség mellett az egyre elterjedtebb a droghasználat okoz még nehézségeket a településen.

  • Rendszeresen tartunk baba-mama klubot, ezen általában várandós anyukák, kismamák és 0-3 éves kor közötti gyerekek vesznek részt. Itt, a kora gyermekkori mozgásfejlesztő gyakorlatok elsajátítása mellett, az szülőséggel és gyermekneveléssel kapcsolatos kérdéseket is megvitatjuk
  • Főző klubjainkon a megfizethető és egészséges étkezés házi praktikáival ismerkedhetnek meg a résztvevők
  • A Családi kert programba 2024-ben kapcsolódtunk be, 34 család igényelt vetőmagot, ők szépen gondozzák a kertjeiket
  • Film klubjainkon elsősorban szórakoztató, közösségi filmeket vetítünk a fiataloknak
  • A Jelenlét Ponton rendszeresen tartunk tematikus foglalkozásokat, úgymint;
    • személyiségfejlesztő foglalkozások,
    • prevenciós programok,
    • pályaorientációs foglalkozások,
    • tanulássegítő foglalkozások
  • A lakosság körében nagy népszerűségnek örvendenek a budapesti Mol Bubi kerékpárok
  • A védőnő kéthetente szűrőnapot, illetve egészséges életmód napot tart a Jelenlét Ponton
  • Nagy örömünkre mostanra kialakult egy rendszer, hogy sokan csak azért járnak be hozzánk, mert jó velünk beszélgetni és van aki meghallgatja problémáikat

a program folytatása

Szeretnénk még jobban bevonni a lakosságot a programjainkba. Továbbá nagy vágyunk elindítani a Szimfónia programot és a fociedzéseket. Tovább erősítenénk a munkaszocializációs képzéseinket, ezzel is hozzájárulva a munkanélküliség csökkentéséhez.