Endrefalva

Endrefalva Nógrád vármegyében, a Cserhát dombjai között fekvő község.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2023. 04. 16.
Lakosság és gyermekek száma
1125 fő, gyermekek száma: 275 fő
Elért családok száma
150
Résztvevő szervezet
Régió
Nógrád-hevesi régió

Megvalósított programok

Kamasz klub

Baba-mama klub

Krízis beavatkozások

Tanoda jellegű foglalkozások

Szakterületek

Fókuszban a gyermek

Oktatás

Lakhatás

Bűnmegelőzés és drogprevenció

a település bemutatása

A település Budapesttől 100 km-re, a salgótarjáni és a szécsényi kistérség határán fekszik. A jegyző tájékoztatása szerint a településen 400 háztartás él; a lakosság nagyjából háromnegyede roma származású. Az ingatlanok 90%-a vezetékes vízzel, csatornával és árammal, míg 65%-a vezetékes gázzal rendelkezik. A község 2 csoportos, 45 férőhelyes óvodájába jelenleg 48 gyerek jár. Az önkormányzat nem működtet nyári napközit, viszont működik közösségi ház, nappali ellátást nyújtó intézmény a településen. A Endrefalvai Móra Ferenc Általános Iskola 140 férőhelyével jelenleg 119 tanuló oktatásáról gondoskodik. Fenntartója a balassagyarmati tankerületi Központ. A településen nincsenek ipari üzemek, egy nagyobb létszámban foglalkoztató cég van. A mezőgazdasági vállalkozók pedig nemigen alkalmaznak hivatalos munkavállalókat. Sokaknak a környező településeken működő vállalkozások kínálnak bejelentett munkaviszonyt; elsősorban betanított munkákra. A településen munkalehetőséget elsősorban a mezőgazdaság, a hollókői falusi turizmus, az önkormányzati intézmények és a mikro- és kisvállalkozások (rongygyár) biztosítanak. Az idény és fekete munkák leginkább a mezőgazdaságot, építőipart érintik. Római katolikus temploma – 1705-ben épült a török hódoltság alatt elpusztult templom helyett. 1901-ben állították helyre.

a jelenlét a településen

A Jelenlét Pontunkat a település központjában, a korábbi működését itt megkezdő GYEP program házában kezdtük el, a Besztercebánya út 4. alatt. Büszkék vagyunk az épületre és elhelyezkedésére. Büszkék vagyunk a szuper együttműködésre, ami a BK házzal elindult. Be tudtunk indítani tanodát és mozgásfejlesztést is. Hozzánk a kamaszok járnak be nagy szeretettel és nagy létszámmal. Sulipakk, Cipősdoboz akció, házon belüli versenyek követik egymást. Segítettünk a villámárvíznél és a falu által rendezett programokon. A játszó-fejlesztő szobánk egy kis álom. A csapatunk erős, nagyon komoly az összetartás és az együttműködés, ami a külső kapcsolatainkban is megjelenik. Visszajelzések alapján mind a programokban, mind szakmai tudásban hozzuk a több éves települések szintjét, ami számunkra az egyik legnagyobb elismerés.

Beindítottunk 3 külső szakemberrel olyan programokat, ahol a tanodás szakembereink már pótvizsgára készítettek fel gyerekeket. Hozzánk a kamaszok járnak be nagy szeretettel és nagy létszámmal. Volt már főző és ping-pong versenyünk is. A mikulás minden gyereknek nagy örömet okozott, csak úgy, ahogy az iskola életében a sulipakk illetve a település életében a cipősdoboz kampány, melynek keretében névre szóló csomagokat tudtunk adni a gyerekeknek. A helyi emberek számítanak velünk és számítanak ránk. A villámárvíznél és a falu által rendezett programok alkalmával is egyértelmű, hogy jelen vagyunk.

a program folytatása

A további terveink között szerepel külső szakemberek bevonása. A tanoda és mozgásfejlesztés mellett szeretnénk elindítani drámapedagógus, sport és zenei foglalkozásokat. Bevonzani a kiskamaszokat, alsó tagozatos gyermekeket. Szeretnénk megerősíteni a várandós anyák és 0-3 éves gyermekek és szüleik ellátását. Szeretnénk biztonságosabbá tenni a veszélyeztetett családok ingatlanjait. Felakarunk kutatni cégeket, hogy képzési segítséget nyújtsanak a munkapiacra érkező helyi fiataloknak.