Szakterületek
a település bemutatása
Két vármegye között, a szlovák határ mentén fekszik Borsod vármegye legnyugatibb települése, Domaháza, a Hangony- és a Tóvölgye- patak találkozásánál található, bájos kistelepülés. A közigazgatásilag Ózd város vonzáskörzetébe tartozó településen évről évre csökken a születésszám és sajnos a képzettséggel rendelkező fiatalok is inkább másik vidéken próbálnak szerencsét. A település óvodáját az önkormányzat működteti, ide általában két csoportban 40-50 gyermek jár. Családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás is van, Ózdi központtal. A legközelebbi általános iskola Ózdon és Hangonyban található. A településen gyógyszertár nincs, de postahivatal és élelmiszerbolt található. A faluban bölcsőde és általános iskola nem működik. Háziorvos praktizál, de helyettesítő szerződéssel van alkalmazva, állandó háziorvos nincs. A településen élők legkomolyabb kihívásait a magas munkanélküliség és a település elzártságából adódó szocializációs hátrány okozza.
a jelenlét a településen
Domaháza település 2023. áprilisában csatlakozott a Felzárkózó települések programhoz. Az elszegényedő és lassacskán elnéptelenedő település helyzete komplex szociális munkát kíván, ami az élet minden területén segíti támogatja a rászoruló helyieket, segíti őket a kiemelkedésben. A programban dolgozó munkatársaink legfontosabb segítő eszköze a közösségépítés, a rendszeres programok többsége ezt a folyamatot erősíti.
- A Családi kert programban 2024-ben 56 család vesz részt. A résztvevők lelkesen gondozzák a kertjeiket.
- 55 nehéz helyzetű családnál állandóak a családkísérések.
- A téli fűtési időszakban ötven családot támogattunk tűzifával
- Heti háromszor tartunk délutáni gyermekfoglalkozásokat az óvódásoknak és az iskolásoknak
- Az első ezer nap programelem keretében 12, kisgyermeket nevelő családot támogatunk,
- A Jelenlét Ponton kialakított tanulószobában rendszeresen több fiatal gyűlik össze, itt írják a házi feladatot és készülnek a dolgozatokra. Ennek eredményeként, a tanulmányi eredményeik és az iskolák visszaigazolásai alapján, a fiatalok körében már most észrevehetőek a pozitív fejlődés jelei.
- A zene iránt érdeklődő fiatalok számára heti kétszer gitár oktatást biztosítunk
- A Jelenlét Pont támogatásával rendszeresen érkezik logopédus az óvodába
- A Jelenlét Ponton dolgozik egy mentálhigiénés szakember, aki segíti a lelki és testi fejlődését a helyben élőknek
- A nyári szünidő idejére napközis táborokat szervezünk a gyermekek számára
- Rendszeresen tartunk sport és tánc foglakozást gyerekeknek
- A programunk központi eleme a teljes lakosságot bevonó közösségi események szervezése, lehetőségeinkhez mérten minden hónapban legalább egyszer összehozunk egy-egy, az adott időszak kulturális hagyományaihoz kapcsolódó rendezvényt, de tartottunk már közlekedésbiztonsági, tűzoltó és egészség napokat is.
- A gyerekek körében kiemelten népszerűek a kézműves foglalkozásaink
- A felnőttek számára két napos munkaerőpiaci felkészítő képzést tartottunk. Szemléletformáló akcióink célja, többek között az, hogy segítségünkkel egyre többen tudjanak elhelyezkedni és hosszútávon bent maradni a munka világában.
a program folytatása
Hosszútávú céljaink között szerepel, hogy a helyi fiatalok eredményesek legyenek tanulmányaikban és ennek köszönhetően több lehetőséget szerezhessenek a továbbtanulásban és pályaválasztásban. Szeretnénk az önkormányzattal együttműködve közös programokat létrehozni. További munkaerőpiaci kutatásokat és kompetencia fejlesztő képzéseket szeretnénk tartani, amelyek célja az itt élők elhelyezkedésének segítése. Felelős állattartás keretében szeretnénk bemutatni a helyieknek, hogyan gazdálkodhatnak ők maguk is. Településszépítő akcióink keretében pedig felhívjuk majd a figyelmet környezetünk tisztaságának, ápolásának fontosságára. Összességében elmondható, hogy fő célunk egy olyasfajta szemléletformálás, mely a lakosok sikeresebb jövőjéhez, magasabb életszínvonalához járul majd hozzá.