Csököly

Csököly Somogy vármegyében, a Kaposvári járásban található kistelepülés.

Adatlap

Programhoz való csatlakozás
2019
Lakosság és gyermekek száma
972 fő, gyermekek száma: 0-3 éves: 48 fő, 3-6 éves: 60 fő, 6-14 éves: 111 fő, 14-18 éves: 57 fő
Elért családok száma
200 család
Résztvevő szervezet
Régió
Dél-dunántúli régió

Megvalósított programok

Baba-mama klub

Néptánc foglalkozás

Varró klub

Mesélő anyukák

Főző klub

Ifjúsági programok

Tanulást segítő foglalkozások

Sport

Zeneoktatás

Közösségi programok

Mosási lehetőség

Szakterületek

Fókuszban a gyermek

Lakhatás

Mozgó játszótér

Oktatás

Sport

Zene

Felelős állattartás

Bűnmegelőzés és drogprevenció

Gazdaságfejlesztés

a település bemutatása

Csököly társadalmi, gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, magas munkanélküliséggel sújtott falu, noha a közlekedés távolsági autóbusszal a megyeszékhelyre, Kaposvárra nagyon jó. Lakosságszáma 972 fő, amelynek nagyobb része roma származású. A település két végén elhelyezkedő utcák szegregációval veszélyeztetettek. A három csoportos, 75 férőhelyes óvoda fenntartója a Csököly és Rinyakovácsi Községek Önkormányzatai által létrehozott Társulás. A települési általános iskolába 124 gyermek jár, részben Csökölyből, Gigéből és Rinyakovácsiból és Jákóból. Biztos Kezdet Gyerekház működik a településen, önkormányzati fenntartásban. A településen hetente háromszor rendel a körzeti háziorvos, a gyógyszertár szintén heti három alkalommal van nyitva. Védőnői szolgálat helyben, területi ellátással működik. Egy élelmiszer üzlet és mozgó árusok biztosítják a lakosság napi ellátását.  Egy nagyobb építési vállalkozó és néhány gazda, illetve az önkormányzat intézményei biztosítanak a településen állandó munkát néhány helyi számára. Alkalmi munkára a tavaszi időszakban az epertermelő gazdáknál van lehetőség. A harmadik legnagyobb foglalkoztató a településen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

a jelenlét a településen

A Felzárkózó települések program 2019-ben indult, a Jelenlét Pontot (Petőfi u. 1.) minden délelőtt a kisgyermekes anyukák veszik birtokba, nekik napi szinten szervezett foglalkozásokat biztosítanak, délutánonként pedig a nagyobb gyermekeken van a fókusz. Egészen újszülött kortól rendszeres mozgásfejlesztés biztosított a Jelenlét Ponton, mellette az édesanyák számára szülői kompentenciákat erősítő foglalkozások, nagyobb gyermekek számára tematikus, játszva szocializációs foglalkozások és nagy létszámú közösségi programok valósulnak meg. A mosókonyhát és tisztálkodási lehetőséget folyamatosan használják a településen élők. A Jót(T)Enni Jó Egyházmegyei Intézményfenntartó Központtal való közös munkának köszönhetően napi 114 adag meleg ételt osztanak ki a Jelenlét Ponton.  A munkanélküliség és az ingatlanok rossz állapota, a fürdőszobák hiánya általános probléma a település szegregált részén.

  • A mosás és egyéb higiéniás lehetőségeket 10 család folyamatosan igénybe veszi, havonta 40 adag mosás megy le
  • A Baba-mama és babaringató klubba 8 anyuka, 10-12 gyermek jön rendszeresen
  • Asszonysutyorgó programunkra és főző klubunkba nyolcan járnak
  • Főzőklubot gyermekek részére is szoktunk szervezni, nagy sikere van
  • A Cigány-néptánccsoportunkba 10 gyerek jár
  • A Jelenlét Ponton zajló tanulás segítésre és középiskolai mentorálásra 4-5 gyerek jár állandóan
  • A legkisebbeknek szóló mozgásfejlesztésre 10-14 gyerek jön
  • A Varróklubban az anyukákat megtanítottuk szabni, varrógéppel varrni, ruhát javítani. Levendulazsákot és babzsákokat varrnak, ezeket tervek szerint értékesítjük is
  • Közösségi programjainkra nagyon sokan, hetven főnél is többen járnak
  • Nyugalom Szigete női csoportunk egyre népszerűbb, nyolc anyuka-kismama alkotja a kemény magot

Képek a Jelenlét Pont mindennapjaiból

a program folytatása

Jó lenne valódi segítséget nyújtani lakhatási témában. Az iskolai lemorzsolódás problémájának megoldása (középiskolások támogatása) is kiemelt cél, valamint a felnőttek elhelyezkedését segíteni az elsődleges munkaerőpiacon.