Régiós szakmai tájékoztató nap Salgótarjánban

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által a Felzárkózó települések program helyszínein megvalósított, a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásból finanszírozott projektjekkel kapcsolatos szakmai tájékoztatót tartottak Salgótarjánban.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által a Felzárkózó települések program helyszínein megvalósított, a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (Recovery and Resilience Facility, röviden RRF) forrásból finanszírozott projektjekkel kapcsolatos szakmai tájékoztatót tartottak Salgótarjánban.

A rendezvényen előadást tartott Berki Judit, Heves-Nógrád régióvezető; Bathó Éva, a Szociális lakások építése, felújítása, lakhatási körülmények javítása projekt (RRF-3.3.1-22-2022-00001) szakmai vezetője; Király György, az Otthonteremtés csoport vezetője; Orosz Lajos, a Közösségorientált pedagógia: Minőségi és eredményes oktatáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása a hátrányos helyzetű térségekben tanuló vagy onnan származó tanulók számára projekt (RRF-3.1.1-22-2022-00001) szakmai vezetője és Wächter Balázs, a Munkaszocializáció és készségfejlesztés, a helyi gazdasági kultúra erősítése projekt (RRF-3.2.1-22-2022-00001) szakmai vezetője.

„A program nagyon összetett, amely többféle módon próbál beavatkozni a település fejlesztési koncepciójába, segíteni, támogatni az ott élőket” – fogalmazott nyitóbeszédében Berki Judit. „Fókuszban a gyermek program, lakhatás, gazdaságfejlesztés, energetika, oktatás, egészségügy, sport, zene, Mozgó Játszótér, felelős állattartás, bűnmegelőzés és drogprevenció – ezek azok az eszközök, amelyekkel egy-egy településen jelen vagyunk. A falvakban felmerülő problémákat feltérképezve diagnózist készítünk, majd az annak megfelelő cselekvési terv szerint látnak munkához munkatársaink.”

Bathó Éva előadásában felsorolta a Lakhatási projekt eddig elért eredményeit, és bemutatta a program működését, kiemelve,  hogy a projekt segítségével Heves-Nógrád régióban eddig húsz településen épült vagy újult meg szociális bérlakás.

Király György előadásában ismertette az otthonteremtési támogatások elérését nyújtó programot, aminek segítségével már több mint kétszáz lakóotthont sikerült felújítani vagy megvásárolni a régióhoz tartozó felzárkózó településeken az ott élőknek.

Wächter Balázs, a Munkaszocializáció és készségfejlesztés, a helyi gazdasági kultúra erősítése című előadásában beszámolt a Családi kert programról, aminek keretében több mint kétezer családi kertet látott el vetőmaggal a Máltai Szeretetszolgálat, valamint 1 342 munkavállaló elhelyezkedését segítette a nyílt munkaerőpiaci elhelyezkedésben.

Orosz Lajos, az RRF Oktatás projekt szakmai vezetője előadásában vázolta a komplex oktatási program céljait: a felzárkózó településeken dolgozó szervezetek mintaiskolák, tanulóházak, műhelyiskolák és kamasztanodák nyitásával segítik az iskoláskorú vagy tanulni akaró fiatalokat.