Magyarország kormánya 2019-ben esélynövelő programot indított a legszegényebb települések felzárkózásának elősegítésére, melynek koordinátora a Magyar Máltai Szeretetszolgálat lett. A Felzárkózó települések (Fete) program az ország 300 leghátrányosabb helyzetű településén élő embereknek segít A program fontos eleme a lakhatási körülmények javítása, ezért a következő években több száz új szociális bérlakás készül el a felzárkózó települések lakosságát célozva. Ezek az ingatlanok részben a projekt részeként megvásárolt és felújított épületek, részben pedig új építésű házak. A szociális bérlakások bérbeadását és kezelését szociális lakásügynökség végzi, a bérlőket nyílt pályázat útján választják ki.
Kik pályázhatnak?
Az ingatlanokra csak azok pályázhatnak, akik a kormányhatározatban kijelölt 300 felzárkózó település valamelyikén élnek.
Milyen feltételeknek kell megfelelniük a pályázóknak?
Az ingatlanba jelentkező családok pályázatát többféle szempontból vizsgálják: jövedelmi és vagyoni helyzet, jelenlegi lakhatási viszonyok, megpályázott ingatlanba költözők száma, vagy éppen a helyi kötődés.
Néhány alapvető pályázati feltétel:
- A pályázó és az együtt költöző személyek is lakcímkártyával tudják igazolni, hogy a felzárkózó települések valamelyikén élnek.
- Mobilitási ingatlan esetén a pályázó legalább 6 hónapja rendelkezik lakcímkártyával igazolható, valamelyik felzárkózó településre szóló lakcímmel.
- A pályázó a pályázat benyújtását közvetlenül megelőző legalább 3, mobilitási ingatlan esetében 6 havi igazolt jövedelemmel rendelkezik.
- A pályázó háztartás-összjövedelme eléri az adott ingatlanra meghatározott alsó jövedelemhatárt.
- A pályázó – családi ház – esetén vállalja, hogy a kertet megműveli (például: fűnyírás, kaszálás), és lehetőség szerint konyhakertet alakít ki.
- A pályázó együttműködik a Bérbeadó által megbízott munkatárssal, lakhatási tanácsadóval, aki rendszeresen, ütemterv szerinti családlátogatást végez.
Kell- e fizetni a szociális bérlakásért?
Igen. A havi bérleti díj összege ingatlanonként eltérő, de mindegyik jóval a piaci lakbérszint alatti. Az alacsony bérleti díjak lehetővé teszik, hogy a családok több pénzt fordítsanak például élelmiszerre, ruházatra és egészségügyi ellátásra.
Milyen egyéb költséggel kell számolni?
A bérlőnek a bérleti díj mellett egyhavi bérleti díjnak megfelelő kauciót is meg kell fizetnie a bérleti szerződés megkötése után egy vagy két részletben. Továbbá a bérlés ideje alatt az adott ingatlan esetében felmerülő közüzemi díjak (elektromos áram-, víz- és csatornadíj, gázszolgáltatás díja, fűtésdíj, hulladékszállítási díj, stb) megfizetése is szükséges.
Milyen időtartamra szól a bérleti szerződés?
A bérleti szerződés határozott időre szól, az első bérleti időszak 12 hónap. A szerződés legfeljebb négy alkalommal, tizenkét-tizenkét hónapra hosszabbítható meg, tehát maximum 5 évig tarthat, amennyiben a szerződésben szereplő feltételeket a bérlő teljesíti. A bérlakásprogram célja, hogy a bérlők megerősödve tudjanak továbblépni, adott esetben saját ingatlanba költözni.
Mit jelent a mobilitási ingatlan fogalma?
Az ingatlanok egy része nem a Felzárkózó települések programban szereplő 300 településen, hanem azok vonzáskörzetében található. A mobilitási ingatlanok bérlői kedvezőbb adottságú településekre költözhetnek, ahol könnyebben elérhető az egészségügyi ellátás, az óvoda, iskola és több a munkalehetőség is. Ezekre a bérlakásokra részben más pályázati feltételek vonatkoznak.
Kik pályázhatnak mobilitási ingatlanra?
A mobilitási ingatlanokra szintén csak azok pályázhatnak, akik a 300 település valamelyikén élnek. Fontos, hogy a mobilitási településeken élők nem nyújthatnak be pályázatot.
Kövesse az új bérlakáspályázatok megjelenését, illetve tájékozódjon a szociális bérlakások pályázati feltételeiről a fete.hu oldalon, ahol a konkrét ingatlanokról is találhat információkat.
Amennyiben kérdései lennének a pályázati részvétellel kapcsolatban, keresse munkatársainkat a 0670 657 7443 -as telefonszámon vagy a berlakaspalyazat@fete.hu e-mail címen!
A felzárkózás lépései
Átfogó program Magyarország 300 leghátrányosabb helyzetű településének felzárkóztatására