Olyan lakás, ahová befér az étkezőasztal és a mosógép is
A nagybárkányi Rácz Brigitta férjével és három gyermekével éveken át élt egy 15 négyzetméteres lakrészben, mígnem Jelenlét Ponton azt mondták az asszonynak: a falusi CSOK támogatással akár saját otthonuk is lehetne. Történet a segítségnyújtásról és az ügyintézésről, amely éveken át tartott.
Rácz Brigitta 2021 márciusában jelentkezett a nagybárkányi Jelenlét Ponton, hogy segítséget kérjen a Falusi CSOK támogatás megigénylésében. A három gyermekes család a nagyszülőknél élt egy, az udvarból megközelíthető tizenöt négyzetméteres szobában. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nagybárkányon dolgozó munkatársai gondos, szerető családnak ismerték őket, az apuka az építőiparban dolgozott, az anyuka pedig rendszeresen látogatta a Jelenlét Pont Asszony-klubját és gyermekeik aktív tagjai voltak a különböző délutáni és hétvégi foglalkozásoknak. A Jelenlét Pont munkatársai segítették összekötni a támogatásra jogosult családot a Felzárkózó települések program Otthonteremtés szakterületének regionális munkatársával, aki elindította az ügyintézési folyamatot.
Először is létrehozták az ügyintézéshez szükséges ügyfélkaput és beszerezték az igényléshez szükséges dokumentumokat, igazolásokat – többek között erkölcsi bizonyítványokat, igazolásokat köztartozás hiányáról –, majd támogatták a szülőket a munkakeresésben a nyílt munkaerőpiacon. A teljes folyamat közel két évet vett igénybe, de végül a bank „zöld jelzést” adott a házvásárlásra, így már „csak” egy alkalmas, eladásra kínált családi házra volt szükség. Ekkor újabb nehézségekkel szembesültek, Nagybárkányon ugyanis nem volt az előírásoknak megfelelő, eladó ingatlan.
A segítők szótárában viszont nem szerepelt a „feladni” kifejezés, így amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a piacon nem találnak házat, az MR Közösségi Lakásalap Nkft.-hez fordultak segítségért. A szervezet tulajdonában történetesen volt a CSOK feltételeinek megfelelő, kilencven négyzetméteres ingatlan, igaz, az épület nem Nagybárkányban, hanem az egy településsel arrébb fekvő Taron áll.
A vissza nem térítendő támogatás a ház megvásárlása mellett annak felújítására is lehetőséget adott. A tető részleges felújítása, a vízóra és a villanyóra visszakötése, a külső és a belső nyílászárók cseréje, a villanyvezetékek áthúzása és a fűtésrendszer kialakítása fél évig tartott. És amíg a mesteremberek dolgoztak, a segítők sem pihentek: a korábbi, 15 négyzetméteres lakrészben a családnak nem volt sem mosógépe, sem ebédlőasztala, sem elég ágya, ezért a Jelenlét Pont munkatársai közösségi adománygyűjtést szerveztek. A felhívásra a környéken élő emberek jó állapotú használt bútorokkal, a Reményt és Jövőt Alapítvány pedig új mosógéppel, hűtővel és egy köbméter tűzifával válaszolt, hogy a beköltözés időpontjára az új ingatlan valóban otthonná válhasson.
A programelem az EFOP-1.4.5-20-2020-00001 Fókuszban a gyermek program támogatásával valósul meg.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Református Szeretetszolgálat által alapított MR Lakásalap Nkft., küldetésének megfelelően kiemelt figyelemmel kíséri a lakhatási válságba került családok sorsát. A személyes élethelyzeteket alaposan megvizsgálva egyedi és személyre szabott megoldásokat igyekszik találni a Társaság birtokában lévő ingatlanok hasznosításával a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe véve.