A települési diagnózisok és a helyi tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a felzárkózó településeken intenzíven a bűnözés számos formája jelen van, amelyekkel a települések speciális helyzete miatt csak összefogottan, rendszerszinten és együttműködésekkel lehet küzdeni. A Jelenlét Pontokon minden megvalósító szervezet végez alapszintű bűnmegelőzési programokat, ám egyes helyeken szükséges a plusz támogatás. A bűnmegelőzési tevékenység magába foglalja a településeken dolgozó munkatársak segítését, a felvilágosító programok és hasznos szabadidős tevékenységek szervezését, szükség esetén pedig az egyén közösségbe történő beilleszkedésének támogatását.
A településeken tapasztalható „közösséghiány”, az alacsony iskolázottság és a rossz példák miatt a fiatalkori bűnelkövetés és a kábítószer-használat a leginkább elterjedt probléma, ezért a program stratégiai partnereként a rendőrség szakértői segítséggel támogatja a településeken a drogprevenciót, a közlekedésbiztonsági képzést, a biztonságos internethasználatot és az áldozattá válás elkerülésének lehetőségeit.
A várandósok és kiskorúak dohányzása minden települést érintő probléma, fontos státuszszimbólum, ráadásul elenyésző kockázatként tekintenek a dohányzás okozta ártalmakra. Ezen a szemléleten változtatni az édesanyák megszólításával, a kölcsönös bizalom kialakításával és ösztönző programokkal lehetséges. A program a helyi szociális munkára alapozva támogatja az addiktológiai esetek kísérését, az áldozatsegítést, a krízis-, valamint jogvédelmet és a gyámhatósági ügyekben is segítséget nyújt. A programelem munkatársai és szakértői részt vesznek esetmegbeszéléseken, együttműködnek a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjaival. Szükség esetén felveszik a kapcsolatot a hatóságokkal annak érdekében, hogy ne késlekedjen a gyermek számára szükséges intézkedés. Ügyelnek arra, hogy az eljárásban mindvégig szem előtt tartsák a gyermek legfőbb érdekeit.
A programelem az EFOP-1.4.5-20-2020-00001 Fókuszban a gyermek program keretében valósult meg.